Słowa

i

Autor: Pixaby

quizy

Słynne polskie przysłowia - znasz je? Rozwiąż quiz

2024-07-04 14:01

Nie zawsze wszystko chcemy przekazać wprost. Niekiedy pewne kwestie łatwiej jest wyrazić za pomocą różnych środków stylistycznych, jak metafory czy porównania. Polacy równie często sięgają po wyrażenia wprost z tradycji ludowej, czyli przysłowia! Czy na pewno znasz i wiesz, co oznaczają te najsłynniejsze?

Polski język jest z pewnością szczególny, bardzo wyjątkowy. Na świecie nasza mowa uchodzi wręcz za jedną z najtrudniejszych w ogóle! Wszystko to ze względu na odmianę przez przypadki, czasy czy rodzaje, ale też spory wpływ mają na to chociażby zasady ortografii. Nasz język, jak również wiele innych na świecie, obfituje również w tzw. "porzekadła", dawniej nazywane nawet "przypowieściami". Przysłowia to niezwykle szczególne formy językowe, wywodzące się z tradycji ludowej i najczęściej przekazujące, w krótki i zwarty sposób, mądrości naszych przodków. Sam termin "przysłowia" trafił do języka polskiego w XVII wieku, a wprowadził go Andrzej Maksymilian Fredro - polityk, filozof, ale także pisarz, moralista, pedagog i historyk, nazywany niekiedy "polskim Tacytem".

Mellina - Maciej Makselon ostro do dziennikarzy: poprawianie kogoś to skrajne buractwo!

Quiz z polskich przysłów

Przysłowiami posługujemy się do dziś, często wplatając te krótkie formy językowe do naszej codziennej mowy. Bywa jednak, że "porzekadła" są mylone, albo używa się ich nie do końca zgodnie z pierwotnym założeniem. Czy ty na pewno znasz najsłynniejsze polskie przysłowia?

Rozwiąż nasz quiz:

Na pewno znasz polskie przysłowia? Dasz radę zdobyć komplet punktów w quizie?

Pytanie 1 z 10
W miarę czego rośnie apetyt?
Listen on Spreaker.