Zaćmienie księżyca i superksiężyc 2021

i

Autor: ADAM BYSIEK / Radio ESKA ROCK Zaćmienie księżyca i superksiężyc 2021

Niesamowite show na niebie! Superpełnia i zaćmienie księżyca 2021

2021-05-24 10:47

Maj zdążył nas przyzwyczaić do tego, że zaskakuje często i rok w rok wieloma spektakularnymi zjawiskami, które możemy obserwować gołym okiem na niebie. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy stale śledzą niezwykłe i zapierające dech w piersiach spektakle reżyserowane przez naturę. Podobnie jak maj, tak i czerwiec obfitował będzie w podobne wydarzenia. Sprawdźmy co czeka nas w najbliższym czasie!

Trwający 2021 rok obfituje w niezwykłe zjawiska astronomiczne i pomimo, że mieliśmy już okazję zobaczyć na własne oczy superpełnię Księżyca w kwietniu, to Ci z Was, którzy zapomnieli tego dnia wyjrzeć przez okno lub wyjść na balkon, będą mieli okazje zadrobić zaległości już w maju 2021 roku.

Superpełnia Księżyca - maj 2021 roku

Superpełnia Księżyca to niezwykłe zjawisko, które będziemy mieć okazje zobaczyć gołym okiem już w maju 2021 roku! Superksiężyc wzejdzie już 26 maja 2021 roku po całkowitym zaćmieniu. Dosłownie kilka minut po zachodzie słońca tego dnia na południowym - wschodzie pojawi się bardzo intensywnie różowo-pomarańczowa tarcza naturalnego satelity Ziemi. Sam Księżyc w tym momencie będzie oddalony od naszej planety o dokładnie 363 645 kilometry.

Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki

Jedną z z najciekawszych informacji jest ta, z której wynika, że widoczność naszego satelity wzrośnie aż o ponad 30% w stosunku do minionych już pełni.  To jednak nie koniec wyjątkowych zjawisk na niebie, ponieważ przed nami jest również zaćmienie Księżyca.

Zaćmienie Księżyca w maju 2021 roku

Zaćmienie Księżyca będzie mieć miejsce w maju 2021 roku. Dokładnie 26 maja o godzinie 10:47 czasu środkowoeuropejskiego nastąpi wyjątkowe w swojej okazałości całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety to spektakularne zjawisko nie będzie widoczne z terenów należących do Polski, ale dobrą informacja jest to, że częściową wersje tego zjawiska i tak zobaczymy. Całość potrwa zaledwie 5 godzin i 2 minuty, a czas całkowitego zaćmienia wyniesie jedynie 14 minut.

Sonda
Będziesz oglądać najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca?