Nie żyje Jerzy Stuhr. Uznany aktor miał 77 lat

i

Autor: AKPA Zmarł Jerzy Stuhr

żegnamy

Nie żyje Jerzy Stuhr. Uznany aktor miał 77 lat

2024-07-09 11:24

We wtorek 9 lipca zmuszeni jesteśmy przekazać bardzo przykre informacje. Zmarł Jerzy Stuhr - jeden z najbardziej uznanych polskich aktorów. Wieści potwierdził już syn aktora - Maciej Stuhr. Legenda polskiego kina w chwili śmierci miała 77 lat - artysta w ostatnich latach zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Wieści o śmierci Jerzyego Stuhra przekazał w rozmowie z Onetem syn zmarłego - aktor Maciej Stuhr. W chwili śmierci legenda polskiego kina miała 77 lat, wiadomo było, że od lat Stuhr zmagał się z problemami zdrowotnymi - w 1988 roku przeszedł zawał serca, co powtórzyło się w 2016 roku. Pięć lat wcześniej u artysty zdiagnozowano nowotwór krtani, w lipcu 2020 roku natomiast przeszedł on udar mózgu. Przyczyna śmierci nie została na chwilę obecną podana do informacji publicznej.

Taki będzie SHREK 5? Tego na pewno nie zabraknie | To Się Kręci #13

Jerzy Stuhr - legenda polskiego kina

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie, z którym pozostawał blisko związany do końca życia. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - już podczas studiów udzielał się aktorsko w Kole Naukowym Studentów oraz pracował jako wodzirej w Estradzie Krakowskiej. Pierwsze kroki jako aktor stawiał na scenie Teatru Starego w Krakowie. Pierwszą główną rolę filmową zagrał w produkcji Spokój Krzysztofa Kieślowskiego z 1976 roku. Największą rozpoznawalność zyskał w latach 80., kiedy to na początku tej dekady zagrał w legendarnej już dziś komedii, czyli Seksmisji. W kolejnych latach aktor grał w takich produkcjach, jak Kingsajz, Dekalog X, Uprowadzenie Agaty, Trzy kolory. Biały, Kiler, Persona non grata czy Sonata. Jerzy Stuhr był także aktorem dubbingowym (to on podkładał głos za postać Osła w serii Shrek), spełniał się także jako pedagog w krakowskiej PWST, której w latach 2002-2008 był rektorem.

Rozwiąż quiz z filmu "Seksmisja":

"Seksmisja" - jak dobrze pamiętasz komedię Juliusza Machulskiego? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jak nazywają się główni bohaterowie "Seksmisji"?
Listen on Spreaker.