Ciekawe zapowiedzi

Nadchodzi FLOW: urzekająca animacja z nieustraszonym kotem w roli głównej. Prosto z Cannes!

2024-06-21 17:39

Nagradzany film dla dzieci i dorosłych wkrótce trafi do Polski. O czym opowie “Flow”, czemu warto go obejrzeć i kiedy premiera? Wyjaśniamy!

Odpowiedź na drugie z pytań jest prosta – głównym bohaterem jest tu przeuroczy kociak, który skradnie wasze serca. “Flow”, animowana opowieść o podróży zwierząt, które chronią się w dryfującej łódce przed tajemniczą powodzią, zachwyciła międzynarodową widownię. Ta urzekająca historia o przyjaźni i solidarności, po światowej premierze na Festiwalu Filmowym w Cannes i zdobyciu aż czterech nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, pojawi się również na ekranach polskich kin.

SPRAWDŹ TEŻ: Plejada gwiazd w nowej polskiej komedii. O czym opowiedzą “Sezony”?

FLOW – o czym opowie film?

Drugi pełnometrażowy obraz łotewskiego reżysera, Gintsa Zilbalodisa, to porywająca i wzruszająca historia o pełnej niebezpieczeństw przygodzie. Zwierzęcy bohaterowie ratują się przed tajemniczym przypływem, znajdując wspólny azyl na starej, dryfującej łodzi. Wznoszące i opadające fale prowadzą kota, psa, lemura, kapibarę i ptaka sekretarza przez malownicze, oniryczne krajobrazy. Zalane miasta i lasy stają się poetycką scenerią osobliwej wodnej odysei i symbolicznej wyprawy w głąb siebie. Ta niezwykła wizualna podróż to historia zarówno dla kinofilskiej publiczności, jak i dla jednej z najbardziej wymagających widowni – dzieci.

Choć niektóre aspekty tego filmu są naprawdę trudne i wymagające, w całości postrzegam go jako afirmujący życie. Chciałem, by był zarówno ekscytujący, smutny i zabawny. By wkradał się pod skórę. Żebyś myślał, że oglądasz słodkie zwierzaki, opuszczał gardę, a potem był zaskoczony mocniejszymi ciosami i własnym wzruszeniem – dzieli się reżyser Gints Zilbalodis w rozmowie z Martą Bałagą dla Variety.

Filmem zachwyciła się już widownia Festiwalu w Cannes, jak i Festiwalu w Annecy. Do licznych przychylnych głosów dołączył również Guillermo del Toro, meksykański reżyser i scenarzysta, znany z takich oscarowych produkcji, jak “Labirynt fauna”, “Kształt wody” czy “Pinokio”. Te obrazy są wspaniałym, zapierającym dech w piersiach początkiem, jakiego życzyłbym sobie dla przyszłości animacji – przyznaje twórca.

“Flow” jest określany jako mocny kandydat do oscarowej nominacji w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany w przyszłym roku. Do Polski trafi niebawem (dokładna data premiery nie jest jeszcze znana) w dystrybucji So FILMS.

Najlepsze filmy animowane ostatnich lat. TOP5 animacji, które musicie obejrzeć

Jak dobrze znasz największe oscarowe hity? Quiz

Pytanie 1 z 7
Pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się w 1929 roku. Zwyciężył wówczas film…
"Najgorsze" castingi, które pokochali widzowie
Źródło: Nadchodzi FLOW: urzekająca animacja z nieustraszonym kotem w roli głównej. Prosto z Cannes!