Książę Filip

i

Autor: GEORGE ROGERS-POOL/SIPA/SIPA/East News

Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II odszedł w wieku 99 lat

2021-04-09 13:10

Nadszedł bardzo smutny dzień dla Wielkiej Brytanii. W wieku 99 lat zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II i ojciec księcia Karola. Książę Filip był najdłużej żyjącym i najstarszym małżonkiem monarchy w historii kraju. W marcu wiele dni spędził w szpitalu, gdzie poddawano go leczeniu w związku z infekcją. W czerwcu książę Filip skończyłby sto lat.

Nie żyje książę Filip. Brytyjska monarchia poinformowała, że zmarł rano 9 kwietnia 2021 roku.

Przypomnijmy, że mąż królowej Elżbiety II trafił do szpitala 16 lutego 2021 roku z osłabieniem organizmu, gdzie leczono go w związku z infekcją. Na początku marca brytyjska monarchia poinformowała, że księcia przeniesiono z Szpitala Króla Edwarda VII w Londynie do placówki świętego Bartłomieja - tam lekarze mieli kontynuować jego leczenie i obserwować pod kątem wcześniejszej choroby serca. Jednocześnie podawano, że książę Filip reaguje na leczenie i czuje się coraz lepiej. W połowie marca royals opuścił szpital i wrócił do domu.

Niestety, 9 kwietnia Pałac Buckingham podał informację o śmierci księcia Filipa. Mąż królowej Elżbiety II miał 99 lat i już od 2017 roku przebywał na emeryturze. Książę tym samym zaczął rzadziej pojawiać się publicznie i brał udział wyłącznie w uroczystościach, jakie go szczególnie zainteresowały. Jedno z jego ostatnich publicznych wyjść miało miejsce w lipcu ubiegłego roku, kiedy uczestniczył w uroczystości wojskowej na zamku w Windsorze.

W listopadzie 2017 roku książę Filip i królowa Elżbieta II obchodzili 70. rocznicę ślubu - były to pierwsze w historii Platynowe Gody obchodzone przez brytyjskiego monarchę. Sam książę Filip był również najstarszym i najdłużej żyjącym małżonkiem monarchy na świecie.

Książę Filip nie żyje

9 kwietnia 2021 roku Pałac Buckingham wydał oświadczenie, w którym poinformował o śmierci księcia Filipa.

Książę Filip

i

Autor: POOL / SplashNews.com/East News

Z głębokim żalem, Jej Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Mości, księcia Filipa, księcia Edynburga.Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano w zamku Windsor.Rodzina Królewska łączy się z ludźmi na całym świecie, opłakując jego stratę.

Gwiazdy, które siedziały w więzieniu | ESKA XD #17

- czytamy.

W związku ze śmiercią księcia Filipa w Wielkiej Brytanii zostanie ogłoszona żałoba narodową. Zgodnie z protokołem wszystkie flagi zostaną opuszczone do połowy masztu, a członkowie Parlamentu będą pojawiać się z czarnymi opaskami. Oficjalna, osobista żałoba królowej Elżbiety II powinna potrwać osiem dni, a wszystkie jej wcześniejsze zobowiązania i spotkania zostaną odwołane. Żałoba na dworze królewskim potrwa 30 dni.

Wiadomo, że książę Filip nie życzył sobie wystawnego pogrzebu. Można się więc spodziewać, że mąż monarchini zostanie pożegnany w Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor podczas niewielkiej ceremonii z wojskowymi honorami. Książę Filip zostanie pochowany na cmentarzu Frogmore Gardens.

It is with deep sorrow that Her Majesty The Queen has announced the death of her beloved husband, His Royal Highness The...Opublikowany przez The Royal Family Piątek, 9 kwietnia 2021
Źródło: Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II odszedł w wieku 99 lat