De Press - piosenka na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca. Posłuchaj Rozstrzelano Moje Serce

2016-06-28 16:43
De Press z piosenką na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca
Autor: youtube.com/RadioMerkuryPoznań fot. screen z YouTube.com

De Press przygotowali nowy kawałek i teledysk na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca '56. Posłuchajcie jak brzmi Rozstrzelano Moje Serce i zobaczcie teledysk na EskaROCK.pl.

De Press z kawałkiem na obchody 60. rocznicy Poznańskiej Czerwca '56 - pierwszych tak masowych rozruchów w historii PRL, które dla wielu zakończyły się tragicznie, ale również przyczyniły się do odwilży po latach stalinizmu. Historyczne wydarzenia z Poznania zostały upamiętnione przez zespół kawałkiem zatytułowanym Rozstrzelano Moje Serce.

De Press - Rozstrzelano Moje Serce - zobaczcie teledysk

Tekst piosenki to wierz Kazimiery Iłłakowiczówny, który w sposób niezwykle wymowny i poruszający wspomina dramatyczne wydarzenia protestów w Poznaniu. Interpretacja muzyczna w wykonaniu De Press dodaje tylko efektu. Przekonajcie się sami:


28 czerwca 2016 tzw. czarnym czwartkiem rozpoczął się protest generalny w Wielkopolsce, który zdaniem wielu powinno się nazywać powstaniem. Protesty zostały brutalnie i krwawo stłumione i przemilczane przez komunistyczne media lub bagatelizowane jako tzw. wypadki czerwcowe. W wyniku interwencji 10 tysięcy żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego zginęło 58 osób, a wiele więcej było rannych. Tak władze PRL zareagowały na protesty robotników domagających się obiecanej wcześniej poprawy opłakanych warunków bytowych.