“Chłopi” polskim kandydatem do Oscara! O czym jest film i gdzie go obejrzeć?

i

Autor: NEXT FILM “Chłopi” polskim kandydatem do Oscara! O czym jest film i gdzie go obejrzeć?

Oscary 2024

“Chłopi” polskim kandydatem do Oscara! O czym jest film i gdzie go obejrzeć?

2023-09-25 15:16

Sezon oscarowy czas zacząć – w tym roku Polskę reprezentować będzie film “Chłopi”, który powalczy o nominację do prestiżowej nagrody Akademii w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

“Chłopi” powalczą o nominację do Oscara 2024

Oscary 2024 – polski kandydat ogłoszony. 25 września Polski Instytut Sztuki Filmowej, ogłosił, że decyzją komisji pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej oficjalnym polskim kandydatem do 96. Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy został film “Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana (owszem, “Zielona granica” brana była pod uwagę, lecz przegrała w głosowaniu).

“Chłopi” – o czym opowiada film?

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny – “Chłopi” to adaptacja kultowej powieści Władysława Stanisława Reymonta. Za jej powstanie odpowiadają twórcy “Twojego Vincenta”, który przed laty również walczył o Oscara w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany (przegrał wówczas z “Coco”).

CZYTAJ TAKŻE: Polski film z szansą na Oscara, ale NIE za film międzynarodowy. O czym opowiada “Pianoforte”?

“Chłopi” – kiedy premiera filmu?

Nasz tegoroczny oscarowy kandydat zadebiutuje w kinach już 13 października. Autorami zdjęć są Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, a scenografię Elwira Pluta. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak, za postprodukcję odpowiadają Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki.

Oscary 2024 – kiedy odbędzie się gala?

96. ceremonia wręczenia Oscarów zaplanowana została na 10 marca 2024 roku (listę nominowanych poznamy w okolicach stycznia). Należy jednak pamiętać, że w Hollywood wciąż trwają strajki (choć scenarzyści się wstępnie dogadali ze studiami, aktorzy wciąż walczą o należne im prawa), zatem data rozdania Oscarów 2024 może jeszcze ulec zmianie.

Jak dobrze znasz największe oscarowe hity? Quiz

Pytanie 1 z 7
Pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się w 1929 roku. Zwyciężył wówczas film…
OSCARY 2023 to chyba jakiś żart! Co się wydarzyło na gali filmowej? | To Się Kręci #11
Źródło: “Chłopi” polskim kandydatem do Oscara! O czym jest film i gdzie go obejrzeć?