Swans

i

Autor: Valerio Berdini/Music Pics / Rex/EAST NEWS Michael Gira podczas koncertu

Swans zagrają w Polsce. Na czym polega ich fenomen?

2023-02-18 14:35

To nie jest łatwy zespół, to nie jest łatwa muzyka. Na ich koncertach raczej nie spodziewajcie się wesołego podrygiwania do skocznych melodii. Z drugiej strony potężnego wyładowania energii i czadu też raczej nie będzie. Swans to grupa, która stworzyła swój własny muzyczny świat, który warto poznać, jednak wchodzi się tam na własne ryzyko.

Od samego początku działalności, czyli 1982 roku, związani byli z awangardową sceną Nowego Jorku. Podobnie jak Lou Reed czy Brain Eno eksperymentowali z dźwiękiem, szukając czegoś więcej niż kolejnych akordów do wyrażenia emocji. Próbując ujarzmić hałas szli we wspólnym nurcie między innymi z Sonic Youth, z którymi zresztą trzymali się także towarzysko. Język muzyczny Swans doskonale podsumował lider grupy Michael Gira: „Łabędzie to pełne wdzięku, piękne stworzenia. Mają też bardzo brzydki temperament.”

W brzmieniach grupy odnajdziemy z jednej strony minimalizm, a z drugiej sporą wyobraźnię. Ten pierwszy dotyczy aranżacji. To zupełne przeciwieństwo rozbudowanych pochodów akordowych, biegania po skalach i ścigania się z własnymi rękoma. Wyobraźnia natomiast pokazuje się gdy chodzi o dźwięk. Swans używają przeróżnych instrumentów, korzystają z tonów, które inni uznaliby za hałas. Wiele utworów jest wręcz medytacyjnych, można je porównać do ciężkiego koca lub pierzyny, która wgniata nas w łóżko. Nie jest to ciężar znany z podgatunków muzyki metalowej, to jego inny rodzaj. Emocje, które eksploruje Gira ze swoją ekipą to podróż do wnętrza smutnych i obolałych dusz. Nie każdy jest na to gotowy, jednak nie można im odmówić konsekwencji we własnej drodze, unikalnego stylu i naprawdę silnego przekazu.

Koncerty Swans są równie ciekawe jak płyty. Apokaliptyczne, żałobne teksty połączone z wykonywanymi na żywo utworami składającymi się z plam dźwięków, instrumentalnych medytacji i transowych rytmów – to rzeczywiście coś, czego warto w życiu doświadczyć. Choć uprzedzamy, to nie jest muzyka „do zabawy”. Z drugiej jednak strony, jeśli jesteście zmęczeni wszechobecną lekkostrawną plastikową papką w pastelowych kolorach lub przeżartą po milionkroć, aż do wymiotów klasyką, to dobrze trafiliście.

Niewiele zespołów grających tak trudną muzykę dorobiło się tak wiernej grupy fanów na całym świecie. Szczególnie jest to ciekawe, że grupa praktycznie nie istniała przez 13 lat. Po powrocie w 2010 roku okazało się, że czekali na nich zarówno słuchacze, jak i przychylna krytyka, co zdarza się niezwykle rzadko.

Swans już w maju wystąpi na dwóch koncertach w Polsce. Zobaczymy ich na deskach klubów w Poznaniu i Katowicach. Obydwa wieczory otworzy znany ze współpracy z formacją przez niemal cały okres jej istnienia Norman Westberg.

Swans w Polsce – kiedy i gdzie zagrają?

  • 21.05.2023 - Poznań, CK Zamek
  • 23.05.2023 - Katowice, Kinoteatr Rialto
Nadchodzące koncerty rockowe - te gwiazdy zagrają w Polsce w najbliższym czasie!