Edgar Allan Poe urodził się 19 stycznia 1809 roku w Bostonie. Porzucony przez ojca i osierocony przez matkę, znalazł się pod opieką pani Frances Allan i jej męża Johna, który zdecydował się nadać mu swoje rodowe nazwisko, ale nigdy nie zaadoptował Edgara. W 1815 wraz z opiekunami wyjechał do Anglii, gdzie pobierał naukę w Irvine (Szkocja) oraz w Chelsea (Londyn), do Wirginii wrócił w 1820 roku, gdzie zaczął studiować. Młody Poe uczył się bardzo dobrze, jednak brak pomocy finansowej ze strony Allana skłonił go do szukania ratunku w hazardzie, w wyniku czego popadł w poważne długi, wtedy też zaczął pić. Sytuacja stała się na tyle nieznośna, że Poe zmuszony był opuścić Uniwersytet. W 1827 roku wstąpił do amerykańskiej armii kłamiąc co do swojego wieku – w okresie tym zaczął również publikować poezję pod pseudonimem „Bostończyk”. Poe był pierwszym znanym Amerykaninem, który zdecydował, że chce zarabiać na życie pisaniem, jednak wskutek nieistnienia międzynarodowego prawa autorskiego i kryzysu gospodarczego w Ameryce, zmuszony był imać się wielu innych zajęć.
Duży sukces pisarz osiągnął w 1831 roku, gdy otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie ogłoszonym przez baltimorski „Saturday Visiter” za opowiadanie Rękopis znaleziony w butelce - osiągnięcie to zapewniło mu kilkuletnią pracę na stanowisku krytyka literackiego w czasopiśmie „Messanger”. Ostatnie dziewięć lat życia Poego obfitowało w znaczące dla niego wydarzenia – w 1841 roku opublikowana została pierwsza z jego nowel detektywistycznych, opartych na rozumowej analizie – Zabójstwo przy rue Morgue, w 1844 ukazał się wiersz, który zapewnił Poemu nieśmiertelność – słynny już Kruk (otrzymał za niego honorarium w wysokości jedynie 9 dolarów!), w 1847 roku natomiast zmarła jego ukochana żona, Wirginia. Ostatnie dwa lata życia to czas, w którym Poe dużo pije, zażywa opium, mało pisze, zawiera liczne, przelotne romanse. Umiera 7 października 1849 roku, a okoliczności związane z jego śmiercią do dziś pozostają zagadkowe. Poe został znaleziony pijany, nie w swoim ubraniu na ulicy w Baltimore - przewieziony do szpitala zmarł kilka dni później, nie wiadomo co było przyczyną jego śmierci. Został pochowany na cmentarzu w Baltimore, gdzie od 1949 roku, w rocznicę śmierci pojawia się tajemnicza postać, która wznosi toast za mistrza i zostawia przy jego grobie trzy róże i koniak.
Kompozycje i albumy, inspirowane twórczością Edgara Allana Poe
Powszechnie Edgar Allan Poe uważany jest za przedstawiciela tzw. czarnego romantyzmu, jednak on sam nie lubił szufladkowania. Jednak ten mrok, tak bardzo obecny i tak mocno wyróżniający jego twórczość sprawił, że stał się on jednym z ważniejszych autorów dla przedstawicieli świata ciężkich brzmień. Twórczość Edgara Allana Poe od lat inspiruje różne zespoły - sprawdź w galerii na samej górze najlepsze kompozycje, odnoszące się do twórczości "mistrza grozy".