Rock na Plaży w Tychach! Szczegóły wydarzenia

i

Autor: Materiały prasowe - fot. M. Borucka Rock na Plaży – spotkajmy się w Tychach

Rock na Plaży w Tychach! Szczegóły wydarzenia

2023-08-11 12:21

Rock dobrze brzmi wszędzie – a najlepiej w Tychach, gdzie 2 września 2023 r. kolejny raz fani bluesrockowych brzmień zjadą się na spotkanie pod znakiem Cree i Dżemu – a w tym roku także Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa oraz zespołu Ornette. Rock na Plaży tym razem odbędzie się u stóp popularnej Żyrafy – w rozległym Parku Miejskim Solidarności, po którym poniesie się muzyka klasyki gatunku. Tu też finał będzie miał Konkurs Rocka na Plaży, w którym zagrają Sad Smiles, WASABI i Tosia Lazar. Wstęp na koncerty jest wolny.

Do Tychów jak co roku trzeba przyjechać 2 września, by poczuć ten klimat, ten luz. I choć tym razem organizatorzy, Miejskie Centrum Kultury w Tychach zapraszają do Parku Miejskiego Solidarności, tu, u stóp popularnej Żyrafy, a dokładniej Pomnika Walki i Pracy, miłośnicy bluesa i rocka znów będą mieli swoje święto i wyczekiwane co roku koncerty Cree i Dżemu – zespołów związanych z tym miastem historią Ryśka Riedla. Jak wyjaśnia organizator, Rock na Plaży odbywa się w tym roku we wskazanej lokalizacji ze względu na wymogi wynikające z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych w obliczu zaplanowanej na Dzikiej Plaży Paprocany inwestycji.

Co tam w środku gra? Keith Richards

Blues!

Ci, którzy wolą chorować na bluesa nie przeoczą spotkania ze Sławkiem Wierzcholskim i Nocną Zmianą Bluesa – polski mistrz harmonijki ustnej z zespołem rozpocznie część najbardziej wyczekiwanych koncertów, ale i te wcześniejsze powinny przykuć uwagę fanów mocniejszych brzmień, poszukujących świetnych polskich kapel dzisiejszych czasów. O 16.30 na scenie pojawi się Ornette, laureat zeszłorocznego Konkursu Kapel Rocka na Plaży, który porywa publiczność energią na wysokim poziomie, a ten gwarantuje m.in. skład zespołu, w którym znajdziemy m.in. aktualnych lub byłych muzyków zespołów Oddział Zamknięty (G. Stępień), KSU (P. Sokołowski), Złe Psy (G. Babisz) czy Pudelsi (M. Motylski). Ornette nie weźmie jeńców – a tego organizatorzy spodziewają się także od finalistów tegorocznego konkursu, na który spłynęło łącznie 30 zgłoszeń (Big Bit Kid, Bodzis, Chłopcy Bigbeatowcy, Chronic Insomnia, Churtownia Band, Dead Vultures, Footprints On The Moon, Ghost Mind, Honker, Hrust, K-ESSENCE, Kamil Janisz, KTO, Mandragora, Mora, Niezdiagnozowani, Paganda, PYTKI DOŚ, Sad Smiles, Solum, Stonage Full of Sun, STONDWAVE, Sztof, Tequila Sunrise, The Nut, The Poks, The Storks, W.R.Ona, WASABI, White Deer). W finale na Rocku na Plaży usłyszymy na żywo dwa z powyższych składów – Sad Smiles i WASABI. Podczas zmagań pod Żyrafą dołączy do nich Tosia Lazar, będąca tegoroczną laureatką przeglądu Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień. Ostatecznej oceny zespołów w koncertach LIVE przed zgromadzoną w Tychach publicznością dokona Jury w składzie m.in. Sebastian Riedel (Cree) i Janusz Borzucki (Dżem) oraz Szef Muzyczny Antyradia, Marcin Bąkiewicz, który poprowadzi także koncertową część Rocka na Plaży. Finaliści walczą o Nagrodę Prezydenta Miasta Tychy w wysokości 5 000 złotych brutto oraz możliwość zagrania koncertu bezpośrednio przed trzema głównymi gwiazdami następnej edycji festiwalu Rock na Plaży 2024 – 7 września 2024 r., za który otrzymają wynagrodzenie w wysokości 5 000 zł brutto.

Szczegóły wydarzenia

Pierwszy raz od dawna Rock na Plaży odbywać będzie się jeszcze w wakacje (rok szkolny rozpoczyna się w tym roku dopiero 4 września), tym goręcej więc organizatorzy zachęcają do sięgnięcia po charakterystyczne dla tyskiej imprezy fantazyjnych kolorowych kwietnych wianków z żywych kwiatów, wyplatanych przez wolontariuszy Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo. Nie zabraknie także muzycznych gadżetów (tu na uwagę zasługuje linia gadżetów własnych Rocka na Plaży – kostek do gitary, bandanek i koszulek przygotowanych w limitowanej liczbie po raz pierwszy w historii festiwalu, więc na pewno będzie to prawdziwa gratka dla fanów tej imprezy!) i zaplecza gastronomicznego.Pomimo zmiany lokalizacji poczujemy ten klimat, ten luz – szczególnie podczas koncertu zespołu Dżem będzie można stworzyć wyjątkową atmosferę zapalając światełka telefonóww ramach zapowiadanej akcji Wszystkie gwiazdy nieba, kiedy wszyscy zachęcani będą do roziskrzenia terenu pod sceną, gdy wybrzmią pierwsze dźwięki Snu o Victorii.

Aktualności, bieżących informacji logistycznych dotyczących możliwości dojazdu w pobliże terenu imprezy oraz innych kwestii organizacyjnych należy szukać w wydarzeniu na Facebooku Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Szczegółowy program imprezy

  • 15.00 KONKURS KAPEL ROCKA NA PLAŻY 2023
  • Sad Smiles
  • WASABI
  • Tosia Lazar
  • 16.30 Ornette - laureat Rocka na Plaży Paprocany 2022
  • SŁAWEK WIERZCHOLSKI I NOCNA ZMIANA BLUESA
  • Ogłoszenie laureata konkursu
  • CREE
  • DŻEM