Robert Plant o powrocie Led Zeppelin w 2007 roku: To było pożegnanie

i

Autor: Keystone/Associated Press/East News Robert Plant o słynnym koncercie Led Zeppelin z 2007 roku

Robert Plant o powrocie Led Zeppelin w 2007 roku: "To było pożegnanie"

2023-10-19 13:06

Ostatni koncert pod szyldem "Led Zeppelin" odbył się szesnaście lat temu z okazji wydarzenia w hołdzie dyrketorowi muzycznemu Ahmetowi Ertegunowi. To wtedy na scenie ponowie stanęli razem Robert Plant, Jimmy Page i John Paul Jones, którym za perkusją towarzyszył syn nieżyjącego Johna Bonhama. Teraz wokalista nieco otworzył się na temat tego wyjątkowego pokazu.

Zespół Led Zeppelin oficjalnie zakończył działalność w 1980 roku, po nagłej śmierci perkusisty Johna Bonhama. Pozostali członkowie grupy: Robert Plant, Jimmy Page i John Paul Jones spotkali się w kolejnych latach kilkukrotnie na jednorazowych pokazach, tym najbardziej kultowym pozostaje jednak występ z 2007 roku. To wtedy, dokładnie 10 grudnia, muzycy, wraz z Jasonem Bonhamem, zagrali w hołdzie dyrektorowi muzycznemu Ahmetowi Ertegunowi. Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem - występ został zapisany w Księdze Rekordów Guinnessa jako ten, na który był największy popyt na bilety na jeden koncert muzyczny: aż 20 milionów chętnych wyraziło zainteresowanie zobaczeniem na żywo zjazdu Led Zeppelin. Koncert został wydany jako film w 2012 roku pod tytułem Celebration Day, jego skrócona wersja była wielokrotnie wyświetlana w telewizji. W ubiegłym roku zaś, z okazji 15-lecia, pokaz był pokazywany za darmo na całym świecie za pośrednictwem serwisu YouTube.

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Robert Plant o koncercie z 2007 roku

Teraz pamięcią do tych wydarzeń powrócił Robert Plant. W wywiadzie dla magazynu "MOJO" artysta nie ukrywał, że cała sytuacja była dla wszystkich bardzo nerwowa, gdyż każdy zdawał sobie sprawę z jej wagi. Plant mówi także, że na miejscu odczuwało się wyraźny brak Johna Bonhama, nie pomagał także fakt, iż wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że odpowiedzialność za sukces imprezy leży właśnie na ich barkach. Muzyk zaznacza przy tym, że wszyscy wiedzieli już wtedy, że jest to nie tylko pożegnanie Ahmeta Erteguna, ale także całego Led Zeppelin ze sceną w ogóle.

To było stresujące, ponieważ brakowało nam Johna Bonhama. Odpowiedzialność naszej czwórki tamtej nocy, 10 grudnia w Londynie, była odpowiedzialnością wobec nas samych, aby zrobić to dobrze, z wystarczającym wyczuciem, ponieważ nie odwiedzaliśmy tego miejsca przez tak długi, długi czas. To było: "Żegnaj Ahmet", ale też "Żegnaj wszystko inne, było fantastycznie!”. Wszystko się udało, było dobrze i to by było na tyle - mówi Plant w wywiadzie.