Robert Plant - jeden z najlepszych wokalistów na świecie Utwory Led Zeppelin, które tego dowodzą

2023-08-10 21:06

Robert Plant - legenda rocka, ikona lat 70-tych, autor tekstów i jeden z najlepszych głosów na świecie. Choć artysta nie jest członkiem Led Zeppelin już od 42 lat, to jego gwiazda nie gaśnie. Plant nadal nagrywa nowe utwory i bierze udział w muzycznych projektach, do tego wszystko wskazuje na to, że najbliższe rozdanie nagród Grammy będzie dla niego i Alison Krauss bardzo owocne. Artysta od zawsze zachwyca swoim wokalem - sprawdź w naszej galerii 7 utworów, które udowadniają, że jest on jednym z najlepszych wokalistów na świecie.

Robert Plant urodził się 20 sierpnia 1948 roku w West Bromwich w hrabstwie Staffordshire w Anglii. Jego zainteresowanie muzyką sięga najmłodszych lat - będąc gościem talk show “Denton” Plant powiedział, że już w wieku 9 lat chciał być jak Elvis Presley. Jak sam też stwierdził, opuścił dom jako 16-latek, aby stać się częścią bluesowej sceny w Anglii. W czasie tym śpiewał w różnych zespołach, jednak szczególnie ważne są Crawling King Snakes i Band of Joy, dzięki którym nawiązał kontakt z perkusistą Johnem Bonhamem. W 1968 roku Robert odpowiedział na ogłoszenie Jimmy’ego Page’a, który szukał wokalisty do nowo powstałego zespołu - oczywiście został wybrany. Panowie bardzo szybko nawiązali więź i rozpoczęli prace nad albumem. Grupa Led Zeppelin, początkowo działająca pod nazwą New Yardbirds, wydała swój pierwszy album studyjny w 1969 roku. Wydawnictwo, zatytułowane po prostu Led Zeppelin, od razu zwróciło uwagę krytyki i publiczności, dziś uznaje się go za katalizator heavy metalu.

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Robert Plant - kariera 

Formacja działała do 1980 roku, wydając przez te lata osiem albumów studyjnych, które dziś mają status kultowych. Led Zeppelin uznaje się za prekursorów hard rocka, których styl swobodnie czerpał i nawiązywał do brzmienia bluesa i folku. Obecnie zespół ten postrzega się jako jeden z najważniejszych w historii muzyki. Po rozpadzie grupy Plant rozpoczął karierę solową i ma obecnie na koncie jedenaście albumów. Muzyk połączył także siły z Pagem, efektem czego zostały trzy wydawnictwa. W 2007 roku muzyk wydał wspólny album z amerykańską wokalistą Alison Krauss. Płyta Raising Sand osiągnęła ogromny sukces, tak samo jak wydany w listopadzie 2021 roku krążek Raise the Roof

Robert Plant - jeden z najlepszych wokalistów na świecie

Już na początku kariery Robert Plant zwrócił na siebie uwagę swoją ogromną charyzmą, która doprowadziła do przypisania mu miana “Króla Rocka lat 70-tych”. Największym pokazem siły artysty był jego głos - Planta uznaje się za jednego z najlepszych wokalistów w świecie Rocka. Sprawdź w naszej galerii na samej górze artykułu, 7 utworów Led Zeppelin które, naszym zdaniem, najlepiej tego dowodzą!