Rex Brown

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER

Wypowiedzi muzyków

Rex Brown wspomina początki Pantery. "Wszystko zmieniło się dzięki Metallice"

2025-04-15 13:48

Rex Brown, w jednym z ostatnich wywiadów, postanowił cofnąć się w czasie i powspominać "glamowe" początki Pantery. Basista grupy nie ma wątpliwości, że przełomowy momentem, który sprawił, że twórczość Pantery zaczęła skręcać w innym kierunku, była premiera jednego z albumów Metalliki.

Rex Brown wspomina początki Pantery. I kluczowy moment dla rozwoju zespołu

Amerykańska formacja Pantera powstała w 1981 roku. Do życia powołali ją bracia Abbottowie: gitarzysta Dimebag Darrell oraz perkusista Vinnie Paul. Dwa lata później zespół wypuścił w świat pierwszy album zatytułowany Metal Magic, którego zawartość była bliska popularnej wówczas glamowej odmianie metalu. Pantera supportowała w tamtym okresie takie kapele, jak Quiet Riot, Stryper czy Dokken. Muzycy zespołu wstydzili się jednak pierwszych czterech albumów, które ukazały się przed krążkiem Cowboys from Hell (1990), na którym Pantera odnalazła w końcu swoją (właściwą) muzyczną drogę. 

W jednym z ostatnich wywiadów basista Rex Brown powspominał trochę początki grupy. Wskazał także na kluczowy moment, dzięki któremu zespół zmienił swój styl. 

ESKA ROCK_Metal to najbardziej inteligentny gatunek. Tak wynika z najnowszych badań!

Bracia grali w stylu formacji Loverboy z odrobiną Van Halen oraz Def Leppard. Popowy klimat też był wówczas obecny. Byliśmy dość popularnym zespołem. Po prostu staraliśmy się pisać dobre piosenki w tym stylu. A to jest trudne. Wszystko się zmieniło w okolicach 1984 roku, kiedy na rynku ukazał się album "Ride the Lightning" Metalliki. Te ciężkie riffy dały zmianę. Byliśmy tak młodzi, że ewolucja nastąpiła w sposób naturalny – wyjaśnił Brown w rozmowie dla Scott’s Bass Lessons

Mimo ukazania się na rynku wspomnianego drugiego studyjnego albumu Metalliki, twórczość Pantery nie zmieniła się nagle o 180 stopni. Grupa wydała jeszcze dwa albumy z wokalistą Terry'm Glaze'em – Projects In The Jungle (1984) i I Am The Night (1985) – oraz Power Metal (1988), na którym zadebiutował Phil Anselmo.

Znaleźliśmy tego szalonego gościa w Nowym Orleanie. Nie był aż tak szalony, tak tylko mówię. Był na pewno inny, bo nie pochodził z tej samej dzielnicy. Wszyscy w zespole mieszkaliśmy obok siebie w Teksasie – dodał basista Pantery. 

Czy doczekamy się nowego albumu od Pantery?

Pantera powróciła, po wielu latach nieobecności, w 2022 roku. Zespół, w składzie: Phil Anselmo, Rex Brown, Zakk Wylde i Charlie Benante, rozpoczął koncertowanie pod koniec wspomnianego roku. I nie zwalnia. Wiele osób zaczęło się więc zastanawiać, czy jest szansa, aby – oprócz koncertów – Pantera w nowym składzie nagrała także nowy album?

Perkusista Charlie Benante przyznał, że w głowach muzyków kiełkuje wyłącznie pomysł, aby wypuścić w świat płytę koncertową. Rex Brown, w jednym z wywiadów, zostawił natomiast otwartą furtkę w tym temacie. 

A co na ten temat sądzi gitarzysta Zakk Wylde? Gitarzysta ostatnio stwierdził – w rozmowie dla Guitar Interactive – że w grę wchodzi wyłącznie ponowne nagranie niewydanych dotąd materiałów, których autorami są Dimebag Darrell i Vinnie Paul. Czy tak się rzeczywiście stanie? Pozostaje nam tylko czekać na rozwój wydarzeń w tej kwestii. 

Cały czas, na ten moment, studyjną dyskografię Pantery zamyka krążek zatytułowany Reinventing the Steel z 2000 roku.

Oto najlepsze metalowe albumy wybrane przez sztuczną inteligencję [TOP10]: