WIADOMOŚCI

Polskie psychobilly? Jeszcze jak! Poznajcie warszawski zespół Psycho Beets [GALERIA]

2024-02-06 16:19

Polskie psychobilly? Proszę bardzo! Chociaż ten gatunek muzyczny nie cieszy się w kraju nad Wisłą szczególną popularnością, mamy bardzo solidnego przedstawiciela tego nurtu. Poznajcie warszawski zespół Psycho Beets, który już latem tego roku zobaczymy na scenie kultowego festiwalu Castle Party.

Czym jest psychobilly?

To zdecydowanie gatunek, który nie cieszy się w Polsce dużą popularnością. Psychobilly swoje korzenie ma w amerykańskim rockabilly i brytyjskim punk rocku. Chociaż jego początki datuje się na późne lata 70., w Polsce największy boom na ten styl był w latach 90. Gatunek — w muzyce i tekstach — wyróżnia się nawiązaniami do horroru, gore, śmierci, zombie i wszystkiego, co ciężkie, mroczne i przełamujące tabu. Chętnie czerpie także z estetyki pin-upu i rockabilly. Świetnym przedstawicielem tego nurtu w naszym kraju jest warszawski zespół Psycho Beets.

Psycho Beets. Poznajcie legendę polskiego psychobilly

Pomysł na założenie grupy wziął się właśnie z miłości do psychobilly i chęci grania takiej muzyki w Polsce. Jak sami o sobie mówią — Psycho Beets to rodzinny biznes. W składzie zespołu znajdują się dwie utalentowane wokalistki z potężnymi głosami, czyli Mona Pepper i Sugar Gabi, a wspierają je kontrabasista Bogdan i gitarzysta Konrad, czyli rodzice i dzieci. Członkiem kapeli jest także perkusista Łukasz Kutyński, który deklaruje, że brak więzów krwi z muzykami nadrabia więzami emocjonalnymi. Zespół istnieje od 2019, ale członkowie kapeli to muzycy z ogromnym dorobkiem zdobytym na polskiej scenie punku i hardcore. Członkowie i członkinie Psycho Beets nie ukrywają, że silne więzi emocjonalne i rodzinne świetnie sprawdzają się w ich zespole. Ułatwia to wspólne tworzenie muzyki i tekstów, za co głównie odpowiada Mona i Bogdan.

QUIZ: Rozpoznaj te klasyczne rockowe teledyski po 1 kadrze! Dasz radę?

Pytanie 1 z 10
1. W którym teledysku tak uśmiechała się Alicia Silverstone?
Crazy

Co wyróżnia Psycho Beets spośród innych zespołów oscylujących wokół psychobilly i pochodnych są zdecydowanie niezwykłe stylizacje jego członków i członkiń. Mona Pepper w wywiadach nie ukrywa, że jej zdaniem koncerty to nie tylko muzyczne show, dlatego wyszukane stroje grupy mocno nawiązują do ich gatunku muzycznego. Poza działalnością muzyczną wokalistki należą do grupy Pin-Up Poland, w której popularyzują modę retro i pin-up. Te elementy są doskonale widoczne podczas koncertów kapeli, w które wplatają także pokazy burleski. W 2020 roku zespół wydał płytę "Psycho Beets", na których znalazły się takie utwory jak "Córka grabarza" czy "Route 66". W ubiegłym roku krążek został wydany także na winylu. Dotychczas mają na koncie występy na takich imprezach, jak Rock Na Bagnie, Kustomhead, czy American Cars Mania. W tym roku wystąpią podczas festiwalu Castle Party.

Polskie psychobilly? Poznajcie warszawski zespół Psycho Beets:

PORANEK ESKA ROCK - Kosmonauta
Listen on Spreaker.