Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica. Te albumy wciąż są kultowe!

2023-09-06 14:31

Lata 70-te w muzyce kojarzone są przede wszystkim z powstaniem i wielką popularnością brzmienia disco. Nie mniejsze znaczenie miała w tej dekadzie muzyka rockowa, która rozwijała się, powstawały nowe gatunki, inspirację którymi słychać w dokonaniach artystów do dziś. Jakie przełomowe dla muzyki zagraniczne płyty rockowe ukazały się w latach 70-tych? Sprawdź naszą galerię!

Lata 70-te to definitywny koniec czasów kontrkultury i ery hippisów, a co za tym idzie brzmień typowych dla tego okresu. Spada popularność rocka psychodelicznego, a twórcy stawiają na mocniejsze, bardziej konkretne brzmienia. Tak oto już na początku dekady rodzą się hard rock i heavy metal, zmienia się też klimat rocka progresywnego, który sięga po bardziej po pop-rockowe brzmienia, nie zapominając jednak całkiem o bluesowych korzeniach. To właśnie w latach 70-tych karierę robią zespoły i artyści, którzy umiejętnie łączą te gatunki. Swój złoty okres przeżywa gatunek, który dziś nazywa się klasycznym rockiem. By jednak nie było tak słodko i przyjemnie, w połowie dekady rodzi się muzyka punkowa, która miała ogromny wpływ także na styl życia i modę i okazała się być dużym wyzwaniem dla rockowego brzmienia, które mocno nawiązywało do tradycji poprzedniej dekady.

ZOBACZ TAKŻE: Muzyka rockowa lat 70-tych w Polsce. Albumy, które zdefiniowały gatunek

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

Zagraniczne albumy rockowe z lat 70-tych

Okres ten to obecność na rynku takich grup jak Black Sabbath, Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple, The Clash, Blondie. Solowe kariery robią ex Beatlesi, Elton John, Carole King czy Joni Mitchell. Jakie albumy tych i innych artystów zdefiniowały gatunek w latach 70-tych? Sprawdź naszą galerię!

Jak dobrze znasz zagraniczną muzykę rockową lat 70? QUIZ! Queen, Led Zeppelin, Pink Floyd i inne klasyki

Pytanie 1 z 10
Cover utworu jakiego artysty pojawił się na albumie "All Things Must Pass" George'a Harrisona?