Mark Knopfler

i

Autor: Materiały prasowe

muzyczne nowości

Mark Knopfler i goście: David Gilmour, Ronnie Wood, Slash, Eric Clapton, Sting i wielu innych w jednym utworze! To ostatnie nagranie Jeffa Becka

2024-03-15 11:30

Członkowie The Beatles, The Rolling Stones, Dire Straits, The Who, Pink Floyd, Queen, Black Sabbath, The Shadows, Rush, Guns N’ Roses i wielu wielu innych…. wszyscy na jednym singlu! W piątek 15 marca 2024 roku Mark Knopfler wydaje nową, specjalną wersję swojego utworu ‘Going Home (Theme From Local Hero)’, w celu zbierania funduszy na fundację Teenage Cancer Trust oraz jej amerykańską część Teen Cancer America.

Utwór wykonuje zespół Mark Knopfler’s Guitar Heroes, a za jego produkcję odpowiedzialny jest wieloletni współpracownik lidera - Guy Fletcher (to on zebrał wszystkie nagrania od uczestniczących w projekcie muzyków i skonstruował z nich 9 minutowy utwór). W nagraniu tego singla brała bezprecedensowa ilość najlepszych gitarzystów w historii. Powiedzieć o tych muzykach ‘legendy’ to mało: David Gilmour, Ronnie Wood, Slash, Eric Clapton, Sting, Joan Armatrading, Bruce Springsteen, Pete Townshend, Nile Rodgers, Joan Jett, Brian May, Tony Iommi, Sam Fender. I to nie wszyscy!

Utwór otwiera ostatnie nagranie Jeff’a Becka’a.

Najsłynniejsze antywojenne protest songi / Eska Rock

Roger Daltrey, honorowy patron Teenage Cancer Trust i współzałożyciel Teen Cancer America (razem z Pete’em Townshend’em) zagrał w tym utworze na harmonijce, a na perkusji wystąpili: ex Beatles - Ringo Starr i jego syn Zak Starkey (ich nagrania zmieniają się na utworze i płynnie przechodzą w jedno pasmo, pokazując rodzinny styl). Niesamowita i oryginalna partia basu została zagrana przez Stinga.

Autorem grafiki okładkowej jest Sir Peter Blake (The Beatles, The Who, Band Aid, Paul Weller etc) - to wydanie jest kontynuacją jego ikonicznych dla muzyki rockowej dzieł.

Utwór został nagrany w British Grove Studios, w zachodnim Londynie. Wielu z muzyków biorących udział w nagraniu pojawili się osobiście w studio, a niektórzy nagrali swoje partie sami. Wszystko zaczęło się od Pete’a Townshenda, Eric’a Claptona i Alberta Lee.

Film “Local Hero” ukazał się w 1983 roku i główną w nim rolę zagrał Burt Lancaster. To był pierwszy raz, kiedy Mark Knopfler nagrał muzykę do filmu i od razu zasłuzył na nominację do nagrody BAFTA. Ku wielkiej radości Marka, utwór jest grany przed każdym meczem Newcastle United - zanim zespół wyjdzie na boisko.

Wpływy netto z tego projektu zasilą organizacje charytatywne, a projekt został już wsparty przez czołowych producentów gitar, którzy przekazali na jego cel 8 instrumentów, które podpisane zostały przez artystów biorących w nim udział. 4 z nich zostały już sprzedane w USA i suma płynąca z tej sprzedaży przekazana została dla Teen Cancer America - jedynej w Stanach organizacji charytatywnej, która zapewnia specjalistyczną pomoc dla dorosłych i młodocianych chorych na raka. To było w październiku 2022 roku, jeszcze zanim na pozostałych 4 gitarach pojawiło się mnóstwo dodatkowych niezwykle rzadko widywanych podpisów artystów. Zysk ze sprzedaży tych gitar zasili Teenage Cancer Trust, jedyną w Wielkiej Brytanii organizację charytatywną, która zapewnia 13-24 letnim chorym u których zdiagnozowano raka opiekę specjalistyczną dostosowaną do ich wieku.

W styczniu, Knopfler sprzedał swoją kolekcję gitar na aukcji Christie za ponad 8 milionów funtów brytyjskich. Wśród nich był model Gibson Les Paul ‘Gold Top’ Standard, podpisany przez wielu znanych artystów, którzy wzięli udział w tym projekcie, którego cena na aukcji wyniosła 403 tysięcy funtów brytyjskich. Na aukcji sprzedanych zostało także wiele rzadkich rzeczy kolekcjonerskich i pamiątek - przyszłych przedmiotów historycznych jeśli chodzi o muzykę rockową.

Jedna z gitar przeznaczona na wsparcie Teenage Cancer Trust zostanie wystawiona na aukcję przez Knopflera w trakcie prywatnego wydarzenia charytatywnego w Newcastle, które odbędzie się 1 marca. Aukcja odbędzie się na dzień przed meczem Newcastle United - Wolverhampton Wanderers. Wielu z artystów, którzy wzięli udział w akcji pojawi się na tym meczu i tam publiczności meczu zaprezentowane zostanie próbka tego nagrania.

Dodatkowo Ionic Original Disc, czyli format fizyczny zawierający pierwsze oryginalne nagranie po finalnym masteringu tego utworu został sprzedany prywatnej osobie przez NeoFidelity Recordings przed premierą singla. Dzięki tej transakcji, firma ta mogła wspomóc organizacje charytatywne sześciocyfrową sumą. Ionic Original Discs to nowy format winylowy, zapewniający najwyższą jakość dźwięku i trwałość nośnika nie mający do tej pory odpowiednika na nagraniu analogowym.

Singiel w formie fizycznej jest możliwy do nabycia w formacie CD, winylowym 12 calowym z wyrytym na stronie B wzorem oraz w wydaniu deluxe na CD+BluRay, które zawierać będą także teksty okładkowe napisane przez Paula Sextona oraz w formacie digital z Dolby Atmos mix.

Pełna lista uczestniczących w projekcie artystów

Joan Armatrading, Jeff Beck, Richard Bennett, Joe Bonamassa, Joe Brown, James Burton, Jonathan Cain, Paul Carrack, Eric Clapton, Ry Cooder, Jim Cox, Steve Cropper, Sheryl Crow, Danny Cummings, Roger Daltrey, Duane Eddy, Sam Fender, Guy Fletcher, Peter Frampton, Audley Freed, Vince Gill, David Gilmour, Buddy Guy, Keiji Haino, Tony Iommi, Joan Jett, John Jorgenson, Mark Knopfler, Sonny Landreth, Albert Lee, Greg Leisz, Alex Lifeson, Steve Lukather, Phil Manzanera, Dave Mason, Hank Marvin, Brian May, Robbie McIntosh, John McLaughlin, Tom Morello, Rick Nielsen, Orianthi, Brad Paisley, Nile Rodgers, Mike Rutherford, Joe Satriani, John Sebastian, Connor Selby, Slash, Bruce Springsteen, Ringo Starr and Zak Starkey, Sting, Andy Taylor, Susan Tedeschi and Derek Trucks, Ian Thomas, Pete Townshend, Keith Urban, Steve Vai, Waddy Wachtel, Joe Louis Walker, Joe Walsh, Ronnie Wood, Glenn Worf, Zucchero.

Misja organizacji

Rak zabija więcej nastolatków i młodych dorosłych w Wielkiej Brytanii niż inne choroby.

Dla tych, którzy przeżyją chorobę życie bez odpowiedniej pomocy może być straszne - fizycznie i emocjonalnie. Rak jest inny kiedy jest się młodym: trudniej o diagnozę,a leczenie może być mniej efektywne dla ludzi młodych, a dostęp do leczenia klinicznego jest trudniejszy.

Specjaliści z Teenage Cancer Trust niosą pomoc dla młodych ludzi gdy rak wywraca ich życie do góry nogami i pracują po to żeby rak nie zabrał im ich najlepszych lat życia.

Sprawdź poniżej najsłynniejsze antywojenne protest songi!