Lita Ford - 5 faktów o królowej rocka lat 80.! Tego na pewno o niej nie wiedzieliście

i

Autor: Michael Germana/Everett Collection/East News Lita Ford - ciekawostki o słynnej rockmance

Lita Ford - 5 faktów o królowej rocka lat 80.! Tego na pewno o niej nie wiedzieliście

2023-09-14 14:41

Lita Ford - nazwisko, które zna każdy fan ciężkich brzmień, szczególnie tych z lat 80. Choć karierę rozpoczęła ona dużo wcześniej, to dopiero, gdy zdecydowała się na działalność solową, zyskała miano prawdziwej królowej rocka tej dekady. Co warto wiedzieć o artystce, a o czym nie każdy ma pojęcie? Sprawdź pięć faktów o Licie Ford!

Lita Ford urodziła się 19 września 1958 roku w Anglii, jednak gdy była w drugiej klasie, wraz z rodziną przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Przygodę z grą na gitarze rozpoczęła bardzo wcześnie, bo już w wieku 11 lat, do tego doszły coraz bardziej rozwijające się umiejętności wokalne - Lita operuje mezzosopranem. W 1975 roku, w wieku zaledwie 16 lat, została zauważona przez Kima Fowley'a, który zwerbował ją, by objęła stanowisko gitarzystki w żeńskiej formacji rockowej The Runaways. Grupa bardzo szybko zwróciła na siebie uwagę mediów i udało się jej osiągnąć spory sukces komercyjny w różnych częściach świata, szczególnie w Japonii, za sprawą singla Cherry Bomb. Zespół istniał tylko przez cztery lata, wydając w sumie cztery płyty - koniec nadszedł w 1979 roku w wyniku nieporozumień między członkiniami. 

Najlepsze wokalistki rockowe - zagranica

Solowa kariera Lity Ford

Niedługo później Lita podpisała kontrakt solowy z wytwórnią Mercury Records. Już w 1983 roku światło dzienne ujrzał jej debiutancki album, Out For Blood, który jednak okazał się komercyjnym rozczarowaniem. Nieco lepiej poradziła sobie płyta Dancin 'on the Edge, z której pochodzą, mające dziś status przebojów, Fire in My Heart Gotta Let Go. Prawdziwym przełomem okazało się być jednak dopiero trzecie solowe wydawnictwo artystki - Lita ukazała się na rynku w 1988 roku. W pracach nad krążkiem Litę wspierali Sharon Osbourne, która zaczęła pełnić funkcję jej menedżerki, Nikki Sixx, współautor przeboju Falling in and Out of Love i oczywiście Ozzy Osbourne, który pojawił się gościnnie w hard rockowej balladzie Close My Eyes Forever - jednym z największych hitów lat 80. W kolejnych latach gitarzystka wydała jeszcze dwa albumy, następnie zaś zrobiła sobie sporą przerwę od muzyki. Powróciła dopiero w 2008 roku i wydała od tamtej pory dwie płyty: Wicked Wonderland Living Like a Runaway. W 2012 roku zaś światło dzienne ujrzała jej autobiografia, Living Like a Runaway: A Memoir. 

Lita Ford - fakty o królowej rocka lat 80., które znają tylko prawdziwi fani!

To dzięki niemu Lita została gitarzystką

Lita zaczęła grać już w wieku 11 lat, a zainspirował ją do tego Ritchie Blackmore Deep Purple. 

Miłość w klimacie heavy metalu

W połowie lat 80. Lita była zaręczona z Tonym Iommim Black Sabbath. Związek był jednak bardzo krótkotrwały, a w wywiadzie dla "Kerrang" w 1989 roku Ford zdradziła, że są pewne złe emocje między nią, a byłym partnerem. Gitarzystka była także dwukrotnie zamężna - z Chrisem Holmesem z grupy WASP Jimem Gillettem, z którym na dwóch synów.

Autorka rockowych hitów

Wydany jako pierwszy singiel z albumu Lita utwór Kiss Me Deadly został uznany przez stację telewizyjną VH1 za 76. najlepszą piosenkę rockową wszech czasów.

Gwiazda gry wideo!

Lita zdecydowała się użyczyć swojego głosu i wizerunku w popularnej grze Brütal Legend. Odegrała w niej postać Rimy, która pojawia się przy bohaterach m.in. Jacka Blacka, Tima Curry'ego, Ozzy'ego Osbourne'a, Roba Halforda i Lemmy'ego Kilmistera.

Kto wcielił się w Litę?

W 2010 roku swoją premierę miał film The Runaways: Prawdziwa historia, przedstawiający historię słynnej żeńskiej formacji. Rolę Lity odegrała w nim aktorka Scout Taylor-Compton.