Kultowy numer Queen USUNIĘTY z jednego z nowych wydań Greatest Hits! Zrozumiały powód?

i

Autor: Materiały prasowe Kontrowersje wokół nowej składanki zespołu Queen!

Kultowy numer Queen USUNIĘTY z jednego z nowych wydań "Greatest Hits"! Zrozumiały powód?

2023-08-21 12:36

Choć wydaje się, że obecnie większość świata patrzy na zjawisko "cancel culture" dość negatywnie, nie szukając już w nim sposobu na ułożenie pewnych porządków, to niekiedy zapuszcza ono jeszcze swoje macki. Obecnie dużo mówi się na temat "kultury unieważniania" w kontekście zespołu Queen - czy mamy tu do czynienia z cenzurą, czy zrozumiałym działaniem?

Zespół Queen do dziś cieszy się ogromnym uznaniem, a jego muzyka wciąż jest chętnie słuchana i bije rekordy popularności. W lipcu ubiegłego roku stało się jasne, że kultowa już składanka największych przebojów formacji, słynna Greatest Hits, to pierwszy album w historii brytyjskiej listy przebojów, który sprzedał się w nakładzie 7 mln egzemplarzy! Fani wciąż chętnie kupują kompilację i konieczne są kolejne jej tłoczenia, a także nowe wydania na potrzeby różnych serwisów streamingowych. Niestety, to właśnie ze względu na specyfikę jednego z nich, kultowy utwór Queen został POMINIĘTY na trackliście.

Queen - najlepsze występy na żywo legendarnego zespołu / Eska Rock

TEN utwór Queen nie dla dzieci!

Yoto to platforma audio, skierowana do najmłodszego pokolenia słuchaczy - dzieci, które mogą słuchać muzyki ze specjalnych kart, odtwarzanych na przenośnych mini odtwarzaczach audio. Jedną z najnowszych propozycji, jaką oferuje platforma, jest właśnie album Greatest Hits Queen, który został pierwotnie wydany w październiku 1981 roku, a na który złożyło się siedemnaście kompozycji, w tym legendarne Bohemian Rhapsody, We Will Rock You, Don't Stop Me Now czy We Are The Champions. 

Wprawne oko szybko zauważy jednak, że na wydaniu, dostępnym na Yoto zabrakło legendarnego Fat Bottomed Girls z albumu Jazz z 1978 roku. Być może przyczyną jest tekst, którego fragmenty brzmią: "Fat bottomed girls, you make the rockin' world go round" ; "She was such a naughty nanny. Big woman, you made a bad boy out of me".

Sama platforma nie skomentowała tego ruchu i nie wyjaśniła swojej decyzji. Na stronie, oferującej zakup takiego wydania składanki, widnieje jednak notka, ostrzegająca przed treściami potencjalnie szkodliwymi w utworach.

Należy pamiętać, że teksty niektórych z tych piosenek zawierają motywy dla dorosłych, w tym sporadyczne odniesienia do przemocy i narkotyków. Są to oryginalne i nieedytowane nagrania. Chociaż żadne przekleństwa nie są używane, zaleca się zachowanie dyskrecji rodziców podczas odtwarzania tych treści młodszym dzieciom lub w ich pobliżu.