zestawienia

IRA - oto nasze TOP 5 najlepszych kawałków grupy. To klasyka polskiego rocka!

2024-05-22 14:24

IRA to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów rockowych. Grupa jest obecna na rodzimej scenie muzycznej już od 35 lat, ma na swoim koncie dwanaście albumów studyjnych i wiele numerów, które dziś uchodzą za prawdziwą klasykę polskiego rocka. Zdecydowaliśmy się z tej listy hymnów wybrać pięć, naszym zdaniem, najlepszych - sprawdźcie je sami!

Zespół IRA powstał w 1987 roku w Radomiu, a muzycznie zadebiutował dwa lata później, płytą zatytułowaną po prostu Ira. Prawdziwą rozpoznawalność przyniosły grupie kolejne albumy - Mój dom i 1993 rok, które zapewniły jej tytuł jednego z czołowych rockowych zespołów w Polsce. W kolejnych latach band wydał jeszcze dwa krążki, by w 1995 roku na siedem lat zawiesić działalność. Zespół powrócił w 2002 roku płytą Tu i teraz, która uzyskała nominację do Fryderyków, i od tamtej pory jest stałą częścią rodzimego rynku muzycznego. IRA ma na koncie łącznie dwanaście albumów studyjnych, wydaje kolejne single i gra na największych wydarzeniach muzycznych. Przez lata skład zespołu zmieniał się - obecnie tworzą go Artur Gadowski, którego wokal jest prawdziwą wizytówką kapeli, basista Piotr Sujka, perkusista Wojciech Owczarek i gitarzyści Piotr Konca oraz Sebastian Piekarek.

Eska ROCK: Wywiad z Arturem Gadowskim (IRA)

5 najlepszych piosenek zespołu IRA - te numery to klasyka polskiego rocka

IRA od zawsze wierna jest ciężkiemu brzmieniu, umiejętnie jednak lawiruje między różnymi gatunkami - od pop rocka, przez hard rocka, thrash metal, aż po post-grunge. Przez 35 lat działalności zespół wydał około czterdzieści singli, my zdecydowaliśmy się wybrać pięć, które na zawsze wpisały się w historię polskiego rocka. Sprawdźcie naszą galerię na samej górze!

Zagłosuj w naszej sondzie: Który album zespołu IRA jest twoim ulubionym?

Sonda
Który album zespołu IRA jest twoim ulubionym?

Oto nasz wybór najlepszych polskich płyt z lat 90.