zestawienia

Grzegorz Skawiński i jego gitara! Oto utwory innych artystów, w których gościnnie zagrał muzyk

2024-07-05 13:00

Grzegorz Skawiński to z pewnością jedna z najbardziej znanych postaci ze świata polskiej sceny muzycznej. Artysta zyskał uznanie jako członek i założyciel takich grup, jak Skawalker, O.N.A. i Kombii, chętnie przez lata współpracował także z innymi polskimi zespołami i wykonawcami - sprawdź w galerii, w jakich utworach Grzegorz Skawiński zagrał gościnnie na gitarze!

Grzegorz Skawiński urodził się 6 lipca 1954 roku w Mławie i muzyką zainteresował się już w młodym wieku, dzięki czemu uczył się w policealnej szkole muzycznej w klasie gitary klasycznej, choć studia ukończył na kierunku zupełnie odmiennym, mianowicie na pedagogice. Już w trakcie liceum Skawiński poznał osobę, z którą już na zawsze połączy go muzyczna pasja - to z Waldemarem Tkaczykiem powołał do życia zespół Kameleon, a następnie Panowie grali razem w grupie Horoskopy. W 1975 roku obaj dołączyli do stworzonego przez Sławomira Łosowskiego zespołu Akcenty, który kolejno przekształcił się w grupę Kombi. Grzegorz Skawiński odszedł z niej w 1992 roku, a już rok wcześniej powołał do życia, wraz z Tkaczykiem, Zbigniewem Kraszewskim i Piotrem Łukaszewskim rockową formację Skawalker.

Trzy lata później, gdy do składu dołączyła wokalistka Agnieszka Chylińska, zespół  zmienił nazwę na O.N.A. i szybko stał się jedną z wiodących rockowych formacji na ówczesnym polskim rynku. Zespół rozpadł się w 2003 roku, wtedy też, wraz z Tkaczykiem i Janem Plutą Skawiński założył istniejącą do dziś grupę Kombii.

Wielki powrót O.N.A. z Agnieszką Chylińską? Grzegorz Skawiński przyznał wprost

Solowa kariera Grzegorza Skawińskiego

Muzyk rozpoczął karierę solową już pod koniec lat 80. Jego pierwszy autorski album, zatytułowany po prostu Skawiński, ukazał się w 1989 roku i to z niego właśnie pochodzą utwory Dziś tracisz mnie i Z tobą czy bez ciebie, cieszące się dziś statusem przebojów. Kolejny autorski projekt artysty to Ostatnia misja z 2000 roku, czyli ścieżka dźwiękowa do filmu pod tym samym tytułem. Na drugi solowy krążek fani Skawińskiego musieli czekać aż do 2012 roku - to wtedy ukazał się album Me & My Guitar, który dotarł do 7. pozycji na OLiS.

Gościnne występy Grzegorza Skawińskiego

Poza działalnością we wspomnianych wyżej zespołach i w ramach kariery solowej, Grzegorz Skawiński ma na koncie liczne współprace z rożnymi zespołami, artystkami i wokalistami z rodzimej sceny - i to ze świata naprawdę różnych brzmień! Sprawdź w galerii na samej górze nasz wybór najciekawszych utworów innych artystów, w których gościnnie zagrał muzyk.

Poniżej sprawdź nasz wybór najlepszych kompozycji Agnieszki Chylińskiej: