Gdzie iść poszaleć przy alternatywnym rocku?  Pozdrowienia od podziemia

i

Autor: materiały organizatora

Gdzie iść poszaleć przy alternatywnym rocku? Pozdrowienia od podziemia

2023-03-09 13:53

Niedawno pisaliśmy o jednej z wielkich gwiazd sceny, która zagra w Warszawie, a organizatorzy koncertu postanowili zaoferować publiczności bilety „bez widoku, tylko dźwięk”. Można i tak, ale za tą samą cenę można zobaczyć w całej Polsce kilka naprawdę świetnych koncertów. Nie są to artyści z pierwszych miejsc list przebojów, ale jeśli szukacie alternatywy – dobrze trafiliście! Zaglądamy na niezależną scenę!

Tym razem będzie jeszcze gęściej niż zwykle, skupiamy się na koncertach, bo czeka nas kilka naprawdę ciekawych. Co warto sprawdzić? W zależności od gustu oczywiście!

Jeśli kochacie rocka progresywnego nie możecie przegapić jego młodej krwi, która pojawi się na scenie warszawskiego VooDoo. Na imprezie Prog Feast 2023 zagrają Dispelled Reality, Here on Earth, Artyfiction oraz Pinn Dropp. Przemyślane kompozycje, poetyckie teksty, sceniczna teatralność i muzyczne eksperymenty gwarantowane. Kiedy? 11.03, Warszawa, klub VooDoo, godzina 18:30. Oto próbka brzmienia Dispelled Reality i ich najnowszy teledysk.

Jeżeli bliższe Wam są punkowe rytmy, to nie przegapcie gdańskiej Pankoteki. W sobotę 11.03 w klubie Ucho na scenie pojawią się klasycy gatunku: Sexbomba, The Bill, Sedes, Uliczny Opryszek, Karcer, WC, Leniwiec, Tzn Xenna.

Polecamy także rozgrzewkę, dzień wcześniej. W Chełmży (okolice Bydgoszczy) zespół The Bill kontynuuje swoją trasę i w towarzystwie grupy VqrV zagra w klubie Cuma. To w piątek 10.03.

Przeskakujemy na południe Polski, do Jastrzębia Zdroju pod czeską granicą, gdzie na scenie pubu Chimera pojawią się punkowe załogi Contrapunk, The Brainlets oraz Sajgon. Ta impreza jest do zaliczenia w sobotę 11.03.

Na deser punkowcom dorzucamy imprezę w Lipsku. Tam za tydzień, 18 marca, będzie można na scenie Restauracji Pod Pretekstem zobaczyć takie zespoły jak ćmielowski Azotox, lubelska Szarańcza oraz lokalny Na zewnątrz.

Czas przejść do ostrzejszego grania, miecze w dłoń i do boju, czyli wkraczamy w świat heavy metalu. Prawdziwe święto tego gatunku szykuje się w Warszawie. 25 marca w klubie Remont rusza Helicon Metal Festiwal. To już trzecia odsłona imprezy, która ściąga do Polski ciekawe zespoły zza granicy oraz prezentuje polskie grupy.

W tej edycji gwiazdą będzie niemiecki Atlantean Kodex (dla kochających klimaty Manowar, Bathory czy Manilla Road), a oprócz zobaczymy: kanadyjsko-fiński Smoulder (mocna wokalistka i epickie bitewne klimaty) oraz austriacki Venator (stare dobre NWOBHM, 80-te pełną gębą).

Polskę na tym festiwalu reprezentować będą 3 zespoły: powermetalowe Gutter Sirens, klasycznie heavymetalowy Mayhayron oraz doommetalowe objawienie, które niezwykle rzadko występuje w kraju – Evangelist.

Na koniec mamy jeszcze coś dla tych, którzy lubią się dobrze pobawić przy niekoniecznie dobrej muzyce. Na przekór modom, trendom i tendencjom trwa objazdowa grindcore'owa degrengolada nazywana Grind'n'Roll Tour. Odwiedza ona różne miasta Polski i prezentuje zespoły z pogranicza najbardziej ekstremalnych gatunków, z których jednocześnie większość ma zacięcie komediowe. Tym razem w rozpisce znalazły się cztery bezlitosne maszyny sonicznej zagłady: kaliski Noise Nihilist, THRT z Wrocławia oraz dwa poznańskie składy - Zły Pan oraz Smoła (ta tylko na drugim z koncertów). Pierwszy atak nastąpi w poznańskim CK Nowe Amore 10.03 w piątek, a kolejnego dnia ekipę będziecie mogli spotkać w legendarnej Piwiarni u Bossmana w Ostrowie Wielkopolskim.

Wspierajcie scenę niezależną, a jeśli macie grających na niej znajomych, lub sami gracie, przesyłajcie nam donosy o działalności zespołów na adres [email protected] z tytułem „Pozdrowienia od Podziemia”!

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii