galeria

Foo Fighters - najlepsze kawałki zespołu, nagrane z Taylorem Hawkinsem. To klasyki współczesnego rocka

2024-03-19 19:37

Zespół Foo Fighters miał w swojej karierze kilka różnych faz, szczególnie, jeśli chodzi o jego skład. Unormował się on pod koniec lat 90., przed fanami tej formacji jednak kolejna zmiana w związku z tym, że ta zdecydowała się kontynuować działalność, pomimo śmierci perkusisty, Taylora Hawkinsa. Jakie utwory, nagrane z jego udziałem, można zaliczyć do grona tych najlepszych?

Zespół Foo Fighters został założony w 1994 roku przez Dave'a Grohla. W tamtym czasie muzyk był jednym z najgłośniejszych nazwisk branży - w końcu to on był perkusistą TEJ Nirvany, tworzył, komponował, żył, koncertował u boku Kurta Cobaina, który w kwietniu 1994 roku odebrał sobie życie. Natychmiast po tym szokującym zdarzeniu stało się jasne, że ta nadzieja rynku muzycznego, która wywindowała grunge do mainstreamu, nie może dalej istnieć, nie bez swojego lidera. Dave postanowił iść własną drogą. Początkowo działający jako jednoosobowy projekt Foo Fighters wydał swój debiutancki album w 1995 roku. Już w ramach prac nad nim, Grohl nawiązał współpracę z Natem Mendelem, Williamem Goldsmithem i Patem Smearem, z czego ten ostatni był już znany jako muzyk koncertowy Nirvany. Podczas nagrań drugiego wydawnictwa, The Color and the Shape, zrezygnował Goldsmith, który nie mógł się dogadać z Davem. To wtedy perkusistą Foo Fighters, który zaczął już funkcjonować jako pełnoprawny zespół, został Taylor Hawkins. 

Foo Fighters - 5 ciekawostek o albumie "The Colour and the Shape" | Jak dziś rockuje?

Szczyt kariery Foo Fighters

Taylor Hawkins był już dość dobrze znanym nazwiskiem na rynku. Szybko dołączył do składu koncertowego zespołu Alanis Morissette i brał udział w promocji przełomowego albumu Jagged Little Pill - grał na trasie, występował w teledyskach, chociażby do kultowego You Oughta Know. Pierwszy album Foo Figters, nagrany z Taylorem Hawkinsem w roli perkusisty, to There Is Nothing Left to Lose. Został on nagrodzony statuetką Grammy w kategorii Najlepszy album rockowy - natychmiast stało się jasne, że świat właśnie ma do czynienia z jednym z najważniejszych współczesnych zespołów rockowych. 

Już od 1999 roku zespół działał w stałym składzie, wydając kolejne albumy i podbijając rynek na całym świecie. Passa ta została przerwana w marcu 2022 roku. Dokładnie 25 marca, w wieku 50 lat zmarł Taylor, stało się to w trakcie trasy, promującej album Medicine at Midnight. Choć fani nie wyobrażali sobie, jak będzie wyglądała przyszłość grupy, ta zdecydowała się kontynuować działalność, zdając sobie przy tym sprawę, że nigdy już nie będzie tym samym zespołem.

Utwory Foo Fighters, nagrane z Taylorem Hawkinsem

Taylor Hawkins wziął udział w nagraniach ośmiu albumów studyjnych Foo Fighters. Jakie utwory, nagrane z jego udziałem, można zaliczyć do grona tych najlepszych? Sprawdź galerię na samej górze!

Poniżej za to spróbuj się w quizie o Nirvanie!

Nirvana - jak dobrze znasz historię legendy grunge'u? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Z jakim innym legendarnym muzykiem skonfliktowany był Kurt Cobain?