Edyta Bartosiewicz kończy 60 lat! Oto najsłynniejsze kompozycje artystki

2025-01-10 16:19

Lata 90. to taki szczególny moment w polskiej muzyce, szczególnie rockowej, w którym scenę przejmować zaczęły kobiety - tak te, stojące na czele zespołów, jak i niezwykle utalentowane i charyzmatyczne solistki. To właśnie w tym czasie karierę rozpoczynała dziś jedna z najbardziej cenionych rodzimych artystek, Edyta Bartosiewicz.

Edyta Bartosiewicz urodziła się 11 stycznia 1965 roku w Warszawie, na polskiej scenie zaś pojawiła się pod koniec lat 80., choć zajmować się muzyką zaczęła już w czasach szkolnych. Karierę rozpoczynała w zespole Holloee Poloy, do którego dołączyła po powrocie z Londynu i który w 1990 roku wydał album The Big Beat. Grupa dość szybko jednak zakończyła działalność, sama Bartosiewicz zaś postanowiła spróbować swoich sił jako artystka solowa - będąc już wtedy dość dobrze znana, a nawet nagradzana, na rodzimym rynku. Jej debiutancki album, Love, to pop-rockowy krążek, w całości zaśpiewany w języku angielskim. Po jego premierze wykonawczyni podpisała kontrakt z londyńską firmą Chrysalis Records i jej nakładem Love ukazał się na terenie Wielkiej Brytanii. To nie on jednak, a druga płyta, Sen, okazała się być dla artystki prawdziwym przełomem. Rockowy krążek, z wyraźnym wpływem brzmienia grunge, pokazał talent i zaangażowanie Bartosiewicz - polscy słuchacze i słuchaczki zaś powoli zaczęli rozumieć, że w latach 90. to kobiety mają najwięcej do powiedzenia w temacie gitarowych klimatów.

Edyta Bartosiewicz po latach wyznała, dlaczego zniknęła. Jej słowa poruszają!

Do końca tej dekady artystka wydała jeszcze trzy studyjne płyty: Szok’n’Show, Dziecko oraz Wodospady, a także tak lubiany przez fanów i fanki projekt kompilacyjny Dziś są moje urodziny. Nowy wiek Bartosiewicz rozpoczęła nawiązaniem współpracy z nową wytwórnią, nakładem której ukazać się miała jej kolejna płyta, co, jak wiemy, nigdy się nie stało. W kolejnych latach tworzyła ona także dla i nagrywała z koleżankami i kolegami po fachu, m.in. Edytą Górniak, Kazikiem Staszewskim czy Krzysztofem Krawczykiem, efektem czego jest słynny utwór Trudno tak.

Ikona polskiej muzyki

Jak bardzo dobrze wiemy, w latach 2000. artystka nie wydała żadnego albumu, a w 2006 roku na dwa lata zniknęła z przestrzeni publicznej. Powróciła i wystąpiła u boku Krawczyka, kolejno zagrała m.in. na Orange Warsaw Festival, aż w końcu w 2013 roku wydała utwór Rozbitkowie, który zapowiadał jej pierwszy od płyty Wodospady, a więc od piętnastu lat, album, zatytułowany Renovatio. Już w kolejnym roku Bartosiewicz skupiła się na nowym wydaniu debiutanckiego krążka, a w ramach promocji Love and more... koncertowała po całej Polsce.

W 2020 roku premierę miał najnowszy na ten moment projekt artystki, czyli Ten moment, który został nominowany, a kolejno nagrodzony Fryderykiem w kategorii 'Album roku - rock'. Dziś nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że Edyta Bartosiewicz to prawdziwa ikona polskiej muzyki, z naciskiem oczywiście na tę gitarową, choć twórczość artystki ciężko osadzać w jakichkolwiek ramach. Edyta Bartosiewicz ma w swojej dyskografii wiele, dziś tak cenionych utworów - w galerii na samej górze znajdziesz wybór tych zdecydowanie najsłynniejszych!

Oto nasz wybór najważniejszych polskich płyt rockowych z lat 90.