Dave Gahan: “Byłem przekonany, że Depeche Mode się skończyło”. Muzyk porównał Ghost Again do wielkiego przeboju grupy

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Anton Corbijn Dave Gahan o nowym albumie Depeche Mode

Dave Gahan: “Byłem przekonany, że Depeche Mode się skończyło”. Do jakiego przeboju porównał "Ghost Again"?

2024-02-13 10:04

W marcu ubiegłego roku na rynku ukazał się najnowszy, niezwykle wyczekiwany album grupy Depeche Mode. Pierwszy w jej karierze, nagrany bez udziału założyciela, Andy'ego Fletchera. Co o płycie jeszcze przed jej premierą mówili Dave Gahan i Martin Gore? Czy planowali kontynuować działalność? Muzycy udzielili niezwykle szczerego wywiadu.

24 marca 2023 roku na rynku ukazał się najnowszy album grupy Depeche Mode. Wydawnictwo zostało zatytułowane Memento Mori i promowane jest na światowej trasie, w ramach której Dave Gahan i Martin Gore zawitają do naszego kraju na dwa występy - po sierpniowych pokazach w Warszawie i Krakowie, przyszedł czas na dwa koncerty w Łodzi, już 27 i 29 lutego. Jaka historia kryje się za płytą, która stała się przyczynkiem do trasy? Jak muzycy widzieli przyszłość grupy?

Depeche Mode - przełomowe single zespołu / Eska Rock

Dave Gahan myślał, że to koniec działalności Depeche Mode

Artyści w ubiegłym roku udzielili wywiadu magazynowi "The Guardian"w którym poruszyli powyższe kwestie. Z rozmowy wynika, że Dave Gahan dwukrotnie myślał o zakończeniu działalności zespołu. Po raz pierwszy miało to miejsce na samym początku pandemii, gdy cały świat stanął, a każdy został zamknięty w swoim domu. Muzyk nagrał wtedy i próbował promować na koncertach album z grupą Soulsavers, było to jednak znacznie utrudnione. Dave nie wiedział, jak będzie wyglądała przyszłość, godził się z myślą, że najwięcej czasu będzie teraz spędzał w swoim domu w USA i nie był zainteresowany tworzeniem muzyki. Po raz drugi wątpliwości pojawiły się po śmierci Andy'ego Fletchera, co miało miejsce na kilka tygodni przed startem wspólnych sesji nagraniowych. Po odejściu przyjaciela, Gahan na poważnie myślał o tym, że to koniec Depeche Mode.

Ale Martin i ja porozmawialiśmy. Dzwoniłem do niego, żeby sprawdzić, jak sobie radzi, a on powiedział: „Idziemy dalej, prawda?” Powiedziałem: "Tak". Nie straciłem rytmu - mówi Dave Gahan w "The Guardian".

Martin Gore i jego wizja na przyszłość Depeche Mode

Od samego początku zupełnie odmienne podejście miał Gore. Muzyk stwierdził, że nigdy nie rozważał ani zakończenia działalności grupy, ani zmiany tytułu nowej płyty, w obliczu śmierci Fletchera. To właśnie postawa Martina i muzyka, którą miał już skomponowaną, ostatecznie przekonały Dave'a, że działalność Depeche Mode musi być kontynuowana, a oni sami mają jeszcze wiele do pokazania światu.

Dla mnie śmierć Andy'ego ugruntowała ideę, że musimy kontynuować ten projekt i zachować tytuł. To pomysł, że wszyscy powinniśmy jak najlepiej wykorzystywać nasz czas na Ziemi, który jest bardzo ograniczony – to ta ważna wiadomość. A teraz, gdy Andy odszedł, przekaz stał się jeszcze wyraźniejszy - Martin w rozmowie.

Dave Gahan porównał "Ghosts Again" do wielkiego przeboju

Jako pierwszy singiel z nadchodzącego albumu, wydana została kompozycja Ghosts Again. Dave nie ukrywa, że jest jej wielkim fanem, a w rozmowie porównał ją do klasycznego utworu Enjoy the Silence. Muzyk jest zdania, że najnowszy singiel, opowiadający o kruchości i ulotności życia jest kolejnym, niezwykle istotnym punktem odniesienie w dyskografii Depeche Mode.