Bob Geldof nagra nową wersję Do They Know It's Christmas?? Zamiast Bono pojawi się... Harry Styles?!

i

Autor: Polska Press/East News Powstanie jubileuszowa wersja "Do They Know It's Christmas?" Band Aid?

wypowiedzi muzyków

Bob Geldof nagra nową wersję "Do They Know It's Christmas?"? Młody Bono i... Harry Styles?!

2024-05-02 11:34

W tym roku mija dokładnie czterdzieści lat od dnia, kiedy na rynku ukazała się jedna z najbardziej znanych kompozycji świątecznych wszech czasów - "Do They Know It's Christmas?" projektu Band Aid, zainicjowanego z ważnego powodu przez Boba Geldofa. Wygląda na to, że pomysłodawca ma już pewne plany w związku z jubileuszem...

3 grudnia 1984 roku do stacji radiowych na całym świecie trafił utwór Do They Know It's Christmas?, nagrany przez szczególną inicjatywę Band Aid. Ta narodziła się w głowie Boba Geldofa, który chciał zebrać środki na walkę z epidemią głodu w Etiopii. Pomysł przyniósł oczekiwane efekty - utwór stał się ogromnym przebojem, sprzedał się w Wielkiej Brytanii w liczbie miliona egzemplarzy w pierwszym tygodniu od premiery, a do końca roku liczba ta wzrosła na Wyspach do trzech milionów. Równie duży sukces udało się osiągnąć w Stanach Zjednoczonych, gdzie w styczniu 1985 roku ogłoszono, że kompozycja osiągnęła już pułap 2,5 miliona sprzedanych singli.

W nagraniach Do They Know It's Christmas? w 1984 roku brały udział największe gwiazdy tego czas, m.i.n. Bono, The Police, Phil Collins, Culture Club, Simon Le Bon z Duran Duran, George Michael, Francis Rossi, wokalista Status Quo czy Panie z grupy Bananarama. Pięć lat później na rynek trafiła nowa wersja utworu, w 2004 roku zaś z okazji 20-lecia nagrano, w nowym składzie, jej jubileuszową wersję, a pomysł został powtórzony 10 lat później.

Najlepsze rockowe świąteczne piosenki!

Szykuje się Band Aid 40?

W tym roku od premiery Do They Know It's Christmas? mija 40 lat - czy szykuje się więc kolejna nowa wersja klasyka? Wiele wskazuje na to, że tak!

Wyraz temu dał sam Geldof w wywiadzie dla "The Canadian Press". Muzyk zasugerował, że pewne prace w tym temacie już trwają, a on sam najchętniej zestawiłby obok siebie nowe pokolenia muzyków z tym najbardziej ikonicznym wykonaniem, jak na przykład Harry'ego Stylesa, wykonującego partie Bono... równocześnie z "młodą wersją" wokalisty U2! Muzyk miał już zwrócić się do producenta Trevora Horna, by ten objął pieczę nad nową wersją klasyka, być może jeszcze dłuższą niż oryginał. Czy w planach jest stworzenie nowej supergrupy, w skład której weszliby żyjący muzycy oryginalnego Band Aid i najbardziej popularne współczesne gwiazdy?

Jeśli to zadziała, niech działa. Jeśli tak się nie stanie, to nie. Ale z naszej perspektywy jest to fascynujące samo w sobie - mówi Geldof.

Sprawdź ciekawostki o albumie "War" U2: