zestawienia

Billy Joel - 5 najważniejszych kompozycji artysty. Pozostaje światową legendą

2024-05-09 9:23

Billy Joel do dziś pozostaje jednym z najważniejszych artystów solowych, któremu udało się osiągnąć niebywały sukces na całym świecie. Muzyk znajdował się na szczytach sławy w latach 70. i 80., a w 2023 roku, niespodziewanie po latach przerwy, wydał nowy singiel. Które wcześniej zaprezentowane kompozycje należą już do kanonu Billy'ego Joela?

Billy Joel urodził się 9 maja 1949 roku w Nowym Jorku. Jego ojcem był Howard Joel - pianista i przedsiębiorca. Samy Billy naukę gry na tym instrumencie rozpoczął w wieku czterech lat, jednak niezwykle niechętnie, pod naciskiem matki, Rosalind, która przyprowadzała mu w roli nauczycieli mistrzów w tym fachu. Billy jako nastolatek buntował się przeciwko dalszej nauce i zaczął uczęszczać na boks, w którym okazał się być naprawdę dobry, zrezygnował jednak po tym, gdy w 24. pojedynku złamano mu nos. Choć początkowo wzbraniał się od gry na pianinie, zarabiał w ten sposób, by wspomóc domowy budżet po odejściu ojca, a nawet zaniedbywał naukę na rzecz grania. Ostatecznie zdecydował nawet, że nie zamierza rozpoczynać studiów, a zamiast tego skupi się na karierze muzycznej.

Muzyka rockowa lat 70-tych - zagranica

Kariera Billy'ego Joela

Na poważnie muzyką Billy Joel zaczął się zajmować w 1964 roku, kiedy to zaczął grywać w swoich pierwszych zespołach, zainspirowany wtedy twórczością m.in. Elvisa Presleya czy The Beatles. Jako artysta solowy zaczął działać dopiero w 1971 roku, kiedy to ukazał się jego debiutancki album, zatytułowany Cold Spring Harbor. Nagrywany pośpiesznie, był niezwykle słaby pod względem technicznym, co przełożyło się na jego odbiór, choć kilka piosenek zyskało popularność, co pozwoliło młodemu muzykowi wyruszyć w pierwszą mini-trasę. Już rok po wydaniu debiutu Billy Joel podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia Records, nakładem której wydał w 1973 roku swój drugi album. Piano Man poradził sobie dużo lepiej, niż debiut, a to w dużej mierze ze względu na tytułowy utwór. Przełom nadszedł cztery lata później, wraz z wydaniem przez artystę jego piątej płyty - The Stranger osiągnął kolosalny sukces krytyczny i komercyjnym, przynosząc jedne z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji z całego katalogu Billy'ego Joela.

Kolejne lata to kolejne, kultowe dziś, wydawnictwa, na których to muzyk zaczął zmierzać bardziej w kierunku brzmień rockowych, choć powracał regularnie do klimatów lirycznych. Obecnie katalog Billy'ego Joela liczy sobie trzynaście płyt z czego najnowsza - i jak określił ją sam zainteresowany - ostatnia, to Fantasy & Delusions z 2011 roku.

Najważniejsze kompozycje Billy'ego Joela

W styczniu 2024 roku muzyk zrobił światu sporą niespodziankę, wydając pierwszy premierowy singiel od 17 lat! Kompozycja została zatytułowana Turn The Lights Back On i spotkała się z ciepłym przyjęciem fanów legendy, którzy szybko porównali ją do tych najsłynniejszych z dyskografii artysty. Jakie utwory zdecydowanie zaliczają się do tego grona? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!

Poniżej za to sprawdź ciekawostki o albumie "Let It Be" The Beatles:

Listen on Spreaker.