Adam Lambert o współpracy z muzykami Queen. Co sądzi o porównaniach do Freddiego Mercury’ego?

i

Autor: materiały prasowe - fot. Simon Fowler/ALASTAIR GRANT/AFP/East News Adam Lambert o Freddiem Mercurym

Adam Lambert o Freddie Mercurym. Co sądzi o porównaniach do legendarnego artysty?

2023-07-05 12:30

Adam Lambert już od 2011 roku współpracuje z muzykami zespołu Queen, Brianem Mayem i Rogerem Taylorem, w ramach formacji Queen + Adam Lambert. Od samego początku amerykański wokalista porównywany jest do zmarłego w 1991 roku Freddiego Mercury'ego. Co on sam sądzi na ten temat? Lambert opowiedział o pracy w tym wyjątkowym projekcie w najnowszym wywiadzie.

W 2011 roku cały świat obiegła informacja o tym, iż członkowie zespołu Queen, Brian May i Roger Taylor, zdecydowali się połączyć siły z amerykańskim wokalistą Adamem Lambertem, w ramach zupełnie nowego projektu: Queen + Adam Lambert. Panowie wystąpili razem po raz pierwszy na gali rozdania nagród MTV Europe Awards i do dziś koncertują na całym świecie, skupiając się w ramach swojej współpracy właśnie na tym rodzaju działalności. Choć zarówno May, jak i Taylor wciąż są pytani o szanse na wspólny album z Lambertem, to obaj zgodnie odpowiadają, iż mieli takie podejście, nic z tego jednak nie wyszło. Muzycy nie ukrywają przy tym, iż obawiają się reakcji fanów na płytę z kimś innym w roli wokalisty, niż Freddie Mercury. 

Queen - najlepsze występy na żywo legendarnego zespołu / Eska Rock

Adam Lambert o Freddiem Mercurym

Lambert już od prawie dwunastu lat zmaga się z ciągłymi próbami porównywania go do jednego z najlepszych wokalistów i frontmanów w historii. Choć wokalista od lat z powodzeniem robi swoje, to nie da się ukryć - najpewniej nie jest mu łatwo. Sam Adam poruszył ten temat w najnowszym wywiadzie dla portalu music-news.com. W rozmowie wokalista powiedział, że możliwość śpiewania przez niego partii wokalnych, nagranych przez taką ikoną, jak Freddie Mercury, to niesamowity zaszczyt. Lambert nie kryje ogromnego szacunku, jaki ma dla spuścizny wokalisty, jego talentu wokalnego, zaznacza, że kogoś takiego, jak Freddie nie da się zastąpić, a on sam zdaje sobie sprawę z tego, że jest tu, gdzie jest tylko i wyłącznie dzięki twórczości nieżyjącego wokalisty.

Słuchaj, nie da się zastąpić Freddiego Mercury'ego. To niemożliwe. Freddie Mercury jest mitycznym bogiem rocka. Nie tylko wyśpiewał piekielnie dobrze te piosenki, ale napisał ich tak wiele. W wielu z nich były jego historie. I gdybym nie miał dostępu do nagrań Freddiego Mercury'ego, nie byłbym nawet w pobliżu miejsca, w którym jestem teraz. Jest więc niesamowicie inspirujący i zdecydowanie dał mi wszystkie składniki, których potrzebowałem, aby zrobić to nawet na scenie. Dlatego patrzę na to zawsze jako na uroczystość i hołd dla niego. Myślę, że Freddie miał wiele tych wspaniałych cech. Myślę, że sam głos robi coś z tobą, kiedy go słuchasz. Miał niesamowity wokal i myślę, że jako jego narzędzie połączyło go z tak wieloma ludźmi. A potem jego pisanie piosenek — pisał piękną, ludzką, emocjonalną muzykę o ludzkich doświadczeniach i myślę, że to również połączyło go z nimi. A potem, kiedy masz go na scenie, oglądasz stare nagrania z nim, był taki wolny i pełen radości, i myślę, że to również zainspirowało wielu ludzi, w tym mnie - powiedział Adam Lambert w wywiadzie.