AC/DC wrócili na trasę po prawie 8 latach! Jak zespół prezentuje się na żywo w nowym składzie? [FOTO, WIDEO, SETLISTA]

i

Autor: Martin Meissner/Associated Press/East News AC/DC rozpoczęli nową trasę koncertową

ze świata rocka

AC/DC wrócili na trasę po prawie 8 latach! Jak zespół prezentuje się na żywo w nowym składzie? [FOTO, WIDEO, SETLISTA]

2024-05-20 10:30

W końcu, nareszcie! Oto nadszedł ten dzień, na który wielu i wiele czekało od prawie ośmiu lat! AC/DC rozpoczęli swoją najnowszą, jubileuszową trasę koncertową, a na scenie obok siebie ponownie stanęli Brian Johnson, Angus i Stevie Young! Panowie połączyli siły z nowymi muzykami - co działo się na występie w Gelsenkirchen w Niemczech?

W zeszłym roku minęło równo pięćdziesiąt lat od powstania zespołu AC/DC. Formacja powstała w Australii z inicjatywy braci: Angusa i Malcolma Young, a swój pierwszy koncert zagrała dokładnie 31 grudnia 1973 roku. Grupa przez pierwsze lata działalności szukała swojego brzmienia, kształtowała swój skład, by w końcu w połowie lat 70. osiągnąć światowy sukces. Dziś AC/DC uznaje się za jedną z najważniejszych rockowych grup wszech czasów, określa się ją mianem "najgłośniejszej na świecie".

W 2016 roku w formacji sporo się zadziało. Ze względu na problemy ze słuchem ze śpiewania z niej zrezygnował Brian Johnson, którego na reszcie występów z powodzeniem zastępował Axl Rose. Po zakończeniu trasy, promującej krążek Rock or Bust, AC/DC zniknęli z przestrzeni muzycznego świata, w 2017 roku zmarł Malcolm Young, jednak już w 2018 roku pojawiły się plotki o planowanym powrocie zespołu w składzie Angus Young, Brian Johnson, Stevie Young, Cliff Williams i Phil Rudd. Potwierdzenie tych wieści nadeszło jesienią 2020 roku, wraz z wydaniem singla Shot in the Dark, zapowiadającego album Power Up, który ukazał się w listopadzie 2020 roku. Choć wiadomo, że grupa miała w planach wyruszenie w trasę koncertową, promującą krążek, te pokrzyżowała jednak pandemia COVID-19. Fani mieli nadzieję, że ubiegłoroczne 50-lecie stanie się okazją do ogłoszenia nowej serii pokazów. Te nadeszło jednak dopiero w lutym tego roku - trasa właśnie wystartowała!

AC/DC - najpopularniejsze numery legendy rocka / Eska ROCK

AC/DC wrócili na scenę!

Trasa "Power Up Tour", czyli pierwsza od prawie ośmiu lat seria pokazów na żywo AC/DC, oficjalnie rozpoczęła się w piątek 17 maja koncertem w Gelsenkirchen w Niemczech. Tego dnia grupa po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała się na scenie w nowym składzie - przypominamy, że ze względu na problemy z prawem na trasie nie ma perkusisty Phila Rudda, którego zastępuje Matt Laug, a na emeryturę od koncertowania przeszedł Williams, w związku z czym na nowej trasie na basie gra Chris Chaney.

Grupa zaprezentowała zebranym na miejscu fanom i fankom set, liczący w podstawowym kształcie aż dwadzieścia dwie kompozycje i dwa kawałki na bis! Ze sceny wybrzmiały takie klasyki jak If You Want Blood (You've Got It), którym formacja rozpoczęła występ, Back in Black, Hells Bells, You Shook Me All Night Long, Rock 'n' Roll Train, Dirty Deeds Done Dirt Cheap, Highwy to Hell, Whole Lotta Rosie czy w ramach bisu T.N.T. i For Those About to Rock (We Salute You). Nie zabrakło także numerów z najnowszego wydawnictwa AC/DC: Demon Fire i Shot in the Dark. Nie wiadomo jednak, czy zespół na trasie zamierza grać stałą setlistę czy ta będzie zmienna. Jak legendy dziś prezentują się na żywo? Sprawdź nagrania i zdjęcia poniżej!

AC/DC - setlista z koncertu w Gelsenkirchen w Niemczech z 17 maja 2024 roku (piątek)

 1. "If You Want Blood (You've Got It)"
 2. "Back in Black"
 3. "Demon Fire"
 4. "Shot Down in Flames"
 5. "Thunderstruck"
 6. "Have a Drink on Me"
 7. "Hells Bells"
 8. "Shot in the Dark"
 9. "Stiff Upper Lip"
 10. "You Shook Me All Night Long"
 11. "Rock 'n' Roll Train"
 12. "Shoot to Thrill"
 13. "Sin City"
 14. "Givin the Dog a Bone"
 15. "Dirty Deeds Done Dirt Cheap"
 16. "Dog Eat Dog"
 17. "High Voltage"
 18. "Hell Ain't a Bad Place to Be"
 19. "Riff Raff"
 20. "Highway to Hell"
 21. "Whole Lotta Rosie"
 22. "Let There Be Rock"

Bis:

 1. "T.N.T."
 2. "For Those About to Rock (We Salute You)"

Sprawdź się w quizie o AC/DC:

AC/DC - co wiesz o "najgłośniejszym zespole na świecie"? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Kto był pierwszym wokalistą AC/DC?