AC/DC

i

Autor: Materiały prasowe

wypowiedzi muzyków

"AC/DC nigdy nie byli heavy metalowi". Znany muzyk ma rację?

2024-04-10 14:39

Zespół AC/DC jest w trakcie intensywnych przygotowań do trasy koncertowej z okazji swojego 50-lecia, nic więc dziwnego, że grupa znów stała się przedmiotem zainteresowania. Dowód tego dał całkiem niedawno znany muzyk, który postanowił jasno wskazać, jak gatunkowo, według niego, nie należy umieszczać australijskiej legendy.

Na początku tego roku zespół AC/DC w końcu potwierdził krążące od miesięcy plotki i ogłosił trasę koncertową, której głównym przeznaczeniem będzie świętowanie jego pięćdziesięciolecia. Przygotowania trwają, seria występów wystartuje w połowie maja, a na tej "najgłośniejszy zespół na świecie" pojawi się w nieco innym składzie. Do Briana Johnsona, Angusa i Steviego Young dołączą Matt Laug na perkusji i Chris Chaney z Jane'a Addiction, który chwyci za bas. Pierwszy zastępuje Phila Rudda, którego zabraknie na trasie najpewniej z powodów jego problemów z prawem, Chaney zaś pojawi się za Cliffa Williamsa, który zdecydował się przejść na emeryturę od występowania.

Wielki powrót po ośmiu latach na trasę z Johnsonem za wokalem to dla wielu fanów i fanek formacji naprawdę duże święto, nie dziwi też, że temat grupy powrócił do przestrzeni publicznej.

Wielki powrót AC/DC. Zespół ogłasza trasę i zdradza nazwisko nowego basisty

Jaki gatunek gra AC/DC?

Temat AC/DC pojawił się chociażby w najnowszym wywiadzie, którego dla magazynu "Total Guitar" udzielił Rich Robinson z zespołu The Black Crowes. Prowadzący rozmowę powiedział, że utwór Rats and Clowns z najnowszego albumu zespołu, Happiness Bastards, który ukazał się w połowie marca tego roku, brzmieniowo bardzo przypomina mu styl właśnie australijskiej formacji. Rich odpowiedział, że bardzo dziękuje mu za te słowa, gdyż o taki efekt właśnie mu chodziło, choć przyznał, że nie przepada za AC/DC!

Robinson mówi dalej, że nie wie, skąd wzięły się klasyfikacje, które określają zespół jako heavy metalowy. Jego zdaniem AC/DC to "czysty rock and roll w stylu Chucka Berry’ego". Dalej muzyk wspomniał początki lat 90., kiedy to obie grupy koncertowały w ramach trasy "Monsters of Rock". Rich mówi, że udało się im nawiązać nić porozumienia i sympatii, właśnie ze względu na podobną muzyczną stylistykę i fakt, iż zarówno The Black Crowes i AC/DC tworzyli bracia: Rich i Chris Robinsonowie i Angus i Malcom Young. Muzyk powiedział, że członkowie AC/DC oglądali nawet jeden z występów jego zespołu.

To mój hołd złożony Malcolmowi, stary! Nigdy nie przepadałem za AC/DC. Właśnie stąd bierze się to dławienie, o którym wspomniałeś. Każdy, kto myśli że AC/DC kiedykolwiek byli heavy metalowi, jest w błędzie – to najlepszy rock’n’roll w stylu Chucka Berry’ego, jaki kiedykolwiek dostaniesz. Co zabawne, w 1991 roku odbyliśmy z nimi trasę "Monsters of Rock" - mówi w wywiadzie Rich.

Sprawdź się w quizie o AC/DC!

AC/DC - co wiesz o "najgłośniejszym zespole na świecie"? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Kto był pierwszym wokalistą AC/DC?