5 najlepszych piosenek Artura Rojka! Te utwory to klasyki!

i

Autor: AKPA Najlepsze utwory Artura Rojka

5 najlepszych piosenek Artura Rojka! Te utwory to klasyki!

2023-05-04 14:28

Artur Rojek jest jedną z najbardziej uznanych postaci polskiej sceny gitarowej. Już od trzydziestu lat artysta serwuje wielbicielom muzyki kolejne utwory, z których wiele ma już dziś status nieśmiertelnych. Przedstawiamy wam pięć najlepszych, naszym zdaniem, kompozycji wokalisty i multiinstrumentalisty z całej jego działalności muzycznej.

Artur Rojek jest obecny na rodzimej scenie muzycznej już od przeszło trzydziestu lat. To w 1992 roku z jego inicjatywy powstał zespół The Freshman, który z czasem zmienił nazwę na Myslovitz. Artysta nagrał z grupą osiem płyt, w tym mające dziś status kultowych Miłość w czasach popkultury (1999), Korova Milky Bar (2002) czy Happiness Is Easy (2006). Zespół uzyskał także dziewięć nominacji do Fryderyków, z których siedem zamieniło się w statuetki. W latach 1998-2001 Rojek był także wokalistą zespołu Lenny Valentino.

Natalia Przybysz: bez siostry chyba bym zwariowała / Mellina #13 Eska Rock

Artur Rojek - kariera solowa

Muzyk opuścił grupę w 2012 roku i już dwa lata później zaprezentował swój pierwszy album solowy - Składam się z ciągłych powtórzeń, który został nagrodzony Fryderykiem w kategorii Album roku – pop. W 2020 roku ukazał się projekt zatytułowany Kundel, który okrzyknięty został jednym z najlepszych albumów roku.

Inna działalność artystyczna Artura Rojka

Artur Rojek jest także pomysłodawca i dyrektorem artystycznym Off Festivalu. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w 2006 roku, w tym roku zaś czeka nas już szesnasta edycja imprezy. Off Festival 2023 odbędzie się na terenie Doliny Trzech Stawów w Katowicach w dniach 4-6 sierpnia i zagrają na nim m.in. Pusha T, Slowdive, King Krule, Trupa Trupa, Daria ze Śląska czy Ekkstacy. 

5 najlepszych piosenek Artura Rojka! Te utwory są nieśmiertelne

Nazwisko Artura Rojka najbardziej jednak kojarzy się z tworzeniem muzyki, dlatego też poniżej przedstawiamy wam 5 najlepszych, naszym zdaniem, piosenek muzyka!

Artur Rojek - "Beksa"

Beksa to pierwszy singiel z debiutanckiego albumu Rojka. Utwór od razu podbił serca fanów artysty swoimi alternatywnym brzmieniem - uwagę zwraca też mocny, wykrzyczany tytuł. Do piosenki powstał także nominowany do Fryderyków teledysk w reżyserii Michała Brauma.

Myslovitz - "Sprzedawcy Marzeń"

Utwór pochodzi z płyty Korova Milky Bar i do dziś jest jednym z najczęściej odtwarzanych w stacjach radiowych utworów Myslovitz. Tekstowo kompozycja porusza temat kondycji współczesnego człowieka, który sterowany jest przez tytułowego “sprzedawcę marzeń”.

Artur Rojek - "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał"

Utwór grupy Skaldowie, skomponowany przez Andrzeja Zielińskiego z tekstem autorstwa Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu Artura Rojka nabrał zupełnie innego klimatu. Muzyk na własny sposób “odświeżył” klasyczną kompozycję tak bardzo, że ta wydaje się być zupełnie nową piosenką.

Artur Rojek - "A miało być jak we śnie"

Piosenka znalazła się na wydanym dwa lata temu albumie Kundel i zdecydowanie stanowi jeden z jego najlepszych punktów. Powstała także druga wersja numeru, w której gościnnie pojawił się jeden z najpopularniejszych przedstawicieli polskiej sceny hip-hopowej - Taco Hemingway.

Myslovitz - "Długość dźwięku samotności"

Długość dźwięku samotności bezsprzecznie zyskał miano utworu nieśmiertelnego. Kto nie zna charakterystycznej melodii i nie jest w stanie zaśpiewać klasycznego refrenu? Myślę, że nie znajdzie się zbyt dużo takich osób. Kompozycja promowała album Miłość w czasach popkultury i wygrała Fryderyka w kategorii Piosenka Roku.