Nawet 20 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Kiedy kulminacja czwartej fali?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Nawet 20 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Kiedy kulminacja czwartej fali?

Nawet 20 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Kiedy kulminacja czwartej fali?

2021-09-16 16:36

W Polsce przybiera na sile czwarta fala pandemii COVID-19. W ciągu najbliższego tygodnia, a może nawet szybciej, osiągniemy nawet 1200 potwierdzonych zakażeń dziennie - mówi dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Kiedy kulminacja czwartej fali?

Koronawirus w Polsce: Nawet 2 tys. zakażeń dziennie

- To jest tak, że od połowy września zmienia się trend na przyśpieszający. Na naszych prognozach pokazujemy, że pod koniec września na pewno przekroczymy ten tysiąc. Między tysiąc a dwa - 5 października są takie prognozy. Także jesteśmy na krzywej wzrostowej - mówi dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. 

Czytaj także: Andrusiewicz: czwarta fala pandemii się rozpędza, najwięcej zakażeń i hospitalizacji tam, gdzie najmniej szczepień

Dwa scenariusze

Według naukowców z UW są dwa scenariusze rozwoju pandemii. Zgodnie z tym pierwszym, kulminacji czwartej fali możemy się spodziewać w listopadzie,według drugiego scenariusza - nawet w styczniu. Będzie to zależało od dynamiki przyrostu zachorowań. W szczycie tej fali badacze przewidują nawet 20 tys. zakażeń dziennie.

Coraz więcej pacjentów w szpitalach

Już w tej chwili w szpitalach przybywa pacjentów covidowych. - 1 proc. to są pacjenci zaszczepieni, ale przeważająca większość - 99 proc. - to są pacjenci niezaszczepieni, którzy do tej pory nie dokonali szczepienia - mówi ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu Południowym dr Agata Kusz-Rynkun.

Czytaj także:Zakończyło się spotkanie zespołu trójstronnego z ministrem zdrowia. Protestujący nie wzięli udziału

- Ja nie chcę przypominać obrazków, które pamiętam z trzeciej fali. Moich kolegów, którzy spali w przyłbicach, kombinezonach, którzy spali na podłodze. Po prostu na podłodze, bo byli tak zmęczeni, że nie mieli siły się rozebrać. Poza tym mówili: "Tylko 15 minut drzemki, bo znowu trzeba iść komuś pomóc" - dodaje Kusz-Rynkun.

QUIZ. Test z geografii. Stolice największych państw świata. Bułka z masłem?

Pytanie 1 z 15
Stolicą Rosji jest:

Ile dziś zachorowań?

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, ostatniej doby odnotowano 722 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej z województw:

  • lubelskiego (120),
  • mazowieckiego (93),
  • dolnośląskiego (64).

Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób. Dla porównania, dokładnie tydzień temu resort zdrowia informował o 533 nowych zachorowaniach.

Raport z Anteny 16.09
Źródło: Nawet 20 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Kiedy kulminacja czwartej fali?