Wielki finał sagi o upadłym Kapitanie Ameryce - Egmont zapowiada nowe wydawnictwo

2020-06-26 16:47
Ilustracja do artykułu
Autor: materiały prasowe

Największy tegoroczny Marvelowski event (czyli wydarzenie, którego reperkusje pojawiają się w wielu seriach komiksowych) to z całą pewnością Tajne imperium, które ukaże się 15 lipca br. Opowieść o Stanach Zjednoczonych, które stają się niespodziewanie faszystowskim reżimem dowodzonym przez bezwzględnego… Kapitana Amerykę. Jak to możliwe?

Tę intrygę, którą rozwijano w Marvelu przez długie miesiące, możemy prześledzić w wydanych w Polsce tytułach. Wszystko zaczyna się kilka lat temu, gdy Kapitan Ameryka zostaje pozbawiony swych mocy i starzeje się do swojego prawdziwego wieku (jak wiemy, walczył podczas II wojny światowej). O tym, jak przywrócono mu młodość, siły i moce, opowiada album Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill. Okazuje się jednak dość szybko, że równocześnie zaszczepiono mu fałszywe wspomnienia, zgodnie z którymi od dziecka był wychowywany przez faszystowską organizację Hydra.

SERJ TANKIAN BRONI JOHNA DOLMAYANA PRZED HEJTEM, JAKI POJAWIŁ SIĘ W SIECI


W dwóch wydanych przez Egmont tomach serii Kapitan Ameryka: Steve Rogers (zbierających wszystkie zeszyty oryginalnej serii) śledzimy następnie, jak nowy, inny Kapitan przygotowuje Hydrę do przejęcia władzy w Stanach i jak osiąga sukces. Doprowadza do tego, że legalnie wybrane władze przekazują mu odpowiedzialność za kraj, odgradza Ziemię osłoną planetarną, za którą znalazła się większość najsilniejszych superbohaterów, a pozostałych unieruchamia w Nowym Jorku. Co dalej? O tym właśnie opowiada Tajne imperium.

Aby poznać wszystkie wydarzenia powiązane z tym eventem, warto również przeczytać tomy serii Avengers i Deadpool z podtytułami Tajne imperium, a także trzeci tom serii Doktor Strange i siódmy Amazing Spider-Man (zatytułowany Upadek imperium).

Oś fabularna Tajnego imperium – czyli tom główny oraz oba tomy Kapitana Ameryki – to dzieło scenarzysty Nicka Spencera (Ant-Man: Druga szansa), dla którego było to największe jak dotąd wyzwanie w karierze. Jako rysownicy towarzyszyli mu m.in. Steve McNiven (Wojna domowa, Śmierć Wolverine’a), Daniel Acuña (Uncanny Avengers), Leinil Francis Yu (Tajna inwazja, Nieskończoność) i Andrea Sorrentino (Staruszek Logan).

Albumy składające się na główną historię najlepiej poznawać w kolejności:

Avengers: Impas – Atak na Pleasant Hill

Kapitan Ameryka: Steve Rogers, tom 1 (można uzupełnić lekturą eventu II wojna domowa)

Kapitan Ameryka: Steve Rogers, tom 2 (zeszyty #12–16)

Tajne imperium

Kapitan Ameryka: Steve Rogers, tom 2 (dalszy ciąg)

Historie poboczne można poznawać w dowolnej kolejności po lekturze Tajnego imperium. Są to:

Amazing Spider-Man: Globalna sieć, tom 7: Upadek imperium

Avengers, tom 5: Tajne imperium

Deadpool, tom 10: Tajne imperium

Doktor Strange, tom 3