Stare książki

i

Autor: Pixaby

quizy

Słynne polskie przysłowia - odpowiedz na 10 pytań w quizie i sprawdź, czy je znasz

2024-11-25 11:49

Wiadomo, najlepiej mówić wprost, otwarcie, nie szukając dla swoich słów alternatyw. Bywa jednak, że niekiedy pewne zdarzenia, sytuacje łatwiej jest skomentować aforyzmem, mądrym, polskim przysłowiem. Takowych jest naprawdę bardzo dużo, część z nich jest mało znana - spróbuj się w quizie z takich właśnie przypadków!

Można dziś spotkać się ze stwierdzeniami, że język polski jest niszczony przez wplatane do niego tzw. makaronizmy, czyli słowa, wyrażenia, zwroty, powiedzonka, pochodzące z innego języka i najczęściej w nim właśnie wymawiane. Największą popularnością pod tym względem cieszy się język angielski, te słówka, idiomy czy metafory. Można zauważyć, że niekiedy takowe stosowane są w miejscu, gdzie dawniej pojawiały się polskie przysłowie, przypowieści, nośniki powszechnej, często ludowej mądrości. Te oczywiście nie znikają z polskiej mowy, naszego codziennego języka całkowicie, tych przypowieści z dawnych czasów jest w przestrzeni publicznej z biegiem czasu jednak coraz mniej. Istnieją w języku polskim takie przysłowia, które dziś już mało kto zna czy pamięta. Warto jednak do nich powracać, gdyż, choć zapomniane, wciąż przekazują niezaprzeczalne życiowe prawdy.

Mellina - Maciej Makselon ostro do dziennikarzy: poprawianie kogoś to skrajne buractwo!

Quiz z zapomnianych polskich przysłów - dasz radę je dokończyć?

Quiz o tych najsłynniejszych polskich przysłowiach już był - teraz czas na test wiedzy z tych mniej znanych ludowych mądrości - czy jesteś w stanie je dokończyć?

Rozwiąż quiz:

Mało znane polskie przysłowia - czy jesteś w stanie je dokończyć? Rozwiąż quiz

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Do ludzi po rozum, do matki po..."
O ginącej sztuce dobrego mówienia. DROGOWSKAZY
Z badań wynika, że wielu Polaków ma problem z mówieniem składnym, jasnym, przejrzystym, poprawnym, z wysławianiem które nie demoluje przekazu. Jak mówić tak, żeby być dobrze zrozumianym, żeby nie wstydzić się otworzyć ust w towarzystwie znajomych czy w trakcie wystąpienia publicznego? Czy brzmienie głosu można skorygować? Jak mówić ciekawie, na temat i bez przynudzania? Okazuje się, że tej sztuki można się nauczyć. Gościem Michała Poklękowskiego jest Mirosław Oczkoś, aktor, trener biznesu, specjalista od wystąpień publicznych i emisji głosu, który fachowo uczy tego jak mówić tak, by nas rozumiano. Autorem książki pt. „Sztuka dobrego mówienia”.
Drogowskazy