Roman Polański urodził się 18 sierpnia 1933 roku w Paryżu. Już w 1937 roku jednak rodzina przyszłego reżysera powróciła do Polski, konkretnie do Krakowa. Niestety, już dwa lata później rozpoczęła się II Wojna Światowa, a rodzina Polańskich, jako żydowska, trafiła do krakowskiego getta. Okres ten okazał się być z wielu względów, znaczący dla Polańskiego - to właśnie z tych czasów pochodzą jego pierwsze wyraźne wspomnienia, wojna zaś zabrała mu matkę. Zaledwie dziesięcioletni Roman uciekł do Getta i dotrwał do końca wojny, dzięki pomocy, którą uzyskał od grupy polskich katolików, nie uchroniło go to jednak od bycia świadkiem wielu tragicznych i okropnych sytuacji. Dziś krytycy uznają, że atmosfera tamtego strachu i grozy pojawia się w kolejnych produkcjach Polańskiego. Po wojnie młody Roman powrócił z ojcem do Krakowa, to wtedy na dobre zaczął rozwijać swoją pasję do kina.
Kariera filmowa Romana Polańskiego
Polański uczył się w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, w latach 50. zaś rozpoczął przygodę z kinem, początkowo jako aktor, pojawiając się m.in. w Pokoleniu Andrzeja Wajdy. Uznaje się, że debiut reżyserski Polańskiego miał miejsce w 1955 roku, kiedy to nakręcił on krótkometrażowy film, uznawany obecnie za zaginiony, zatytułowany Rower, który częściowo oparł na własnych doświadczeniach i w którym zagrał. Kolejne lata to kolejne etiudy, przełomem okazał się być rok 1962, kiedy to filmowiec zaprezentował swój pierwszy pełnometrażowy film. Nóż w wodzie spotkał się z wielkim uznaniem i zdobył nominację do Oscara. To otworzyło Polańskiemu drzwi do światowej kariery.
Reżyser wyjechał do Anglii, gdzie dalej kręcił, m.in. kultowy Wstręt. Pod koniec lat 60. zaś szef studia Paramount, Robert Evans, ściągnął Polańskiego do Stanów Zjednoczonych, a już w 1968 roku swoją premierę miała kultowa dziś produkcja Dziecko Rosemary. Wielki sukces został jednak przyćmiony przez wielką tragedię - 9 sierpnia 1969 roku zamordowana przez Rodzinę Mansona, została żona reżysera, aktorka Sharon Tate, będąca w chwili śmierci w ósmym miesiącu ciąży. Kolejne lata to prace nad kolejnymi, legendarnymi dziś produkcjami.
Wielki filmowiec i wielki skandal
Jedną z najważniejszych produkcji w karierze Polańskiego pozostaje słynny już Pianista. Film trafił na ekrany kin w 2002 roku i spotkał się z powszechnym uznaniem. To właśnie Pianista zapewnił filmowcowi tą najważniejszą statuetkę w historii - Oscara dla Najlepszego Reżysera. Niestety, Polański nie mógł odebrać go osobiście.
Wszystko to dlatego, że w 1977 roku reżyser został oskarżony o odurzenie i wykorzystanie seksualne 13-letniej dziewczynki, Samanthy Gailey (obecnie Geimer). Polański w wyniku ugody przyznał się do winy, jednak gdy dowiedział się, że pomimo to sąd planuje nałożyć do niego karę więzienia, zbiegł do Paryża, gdzie mieszka do dziś. Choć legendarny filmowiec kończy w tym roku dziewięćdziesiąt lat, to wciąż kręci kolejne filmy. Jeszcze w tym roku swoją premierę będzie miał projekt, zatytułowany The Palace. Które produkcje są szczególnie ważne dla kariery Polańskiego? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!