Techno - kultura rave

i

Autor: Adam Bysiek / Radio Eska ROCK Techno - kultura rave

Renesans kultury Rave! Techno jak metal i rock - nie zdrowe, ale kochane w całej Europie

2021-05-21 13:11

Wywodząca się z roztańczonego Berlina, dojrzewała i ewoluowała na przestrzeni lat w miejscach do teraz z nią kojarzonych, takich jak Paryż, Menchester i Londyn. Kultura rave, bo o niej mowa przeżywa prawdziwy renesans. Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o tym jak słuchanie metalu i rocka wpływa na zdrowie, a teraz zajmiemy się muzyką techno, której liczba fanów na całym świecie ciągle rośnie.

Ze świecą szukać w Europie osób, które nie widziały lub nie słyszały o filmie Berlin Calling z Paulem Kalkbrennerem w roli głównej. Wyprodukowany w 2008 roku obraz na stałe zmienił postrzeganie techno i sprawił, że właśnie ta muzyka stała się symbolem rebelii i buntu. 

Renesans muzyki techno w Polsce i na świecie

Renesans muzyki techno w Polsce i na świecie jest faktem, z którym ciężko polemizować. Na koncerty gwiazd takich jak Paul Kalkbrenner czy Charlotte de Witte za każdym razem przychodzą setki tysięcy osób. Tak dzieje się teraz, ale zanim dj'e zyskali globalną sławę i rozpoznawalność, grali w takich miejscach jak działający nada berliński Tresor, Berghain i Bar 25. Dla wielu oddanych, można śmiało rzec - wyznawców kultury rave komercjalizacja wydarzeń związanych z tym gatunkiem muzyki jest wręcz profanacją. Industrialny klimat i hermetyczne grono raverów, którzy poprzez konspiracyjne podanie hasła dowiadywali się gdzie odbędzie się kolejna impreza, to nieodłączne atrybuty, do których nadal nawiązują właściciele nawet polskich klubów, w których można wyeksponować swoje hedonistyczne podejście do życia i otaczającej rzeczywistości. 

Eska ROCK: Wywiad z Arturem Gadowskim (IRA)

Rozmawiamy z poznańskim reprezentantem sceny techno dj MATTHAVE - moim zdaniem główną przyczyną są dzisiejsze czasy - czasy pandemii, czasy zamkniętych klubów co wprowadziło nocne życie w świat starego, dobrego underground'u, który jest nieodłączną częścią rave'ów. Większość klubów działających w podziemiu to kluby techno, dzięki czemu ludzie, którzy uprzednio nie mieli styczności z tym gatunkiem muzyki elektronicznej - poprzez brak wyboru oraz wygłodniałą chęć imprezowania zmuszeni są do bawienia się w tego typu miejscach - mówi nam Mateusz Pałczyński. Trudno się nie zgodzić z tak postawioną tezą zważając na to, że przecież rave od czasów Daft Punk kojarzony był z plenerem i niczym nieograniczoną wolnością. Te atrybuty gatunku przetrwały niezmienione przez upływający czas. 

Techno jak metal i rock - nie zdrowe, ale kochane w całej Europie

Z badań naukowców wynika, że techno, podobnie jak metal i rock, nie jest zdrowe, ale pomimo to, nadal kochane w całej Europie! Kwestie zdrowotne, na które zwracają uwagę lekarze to przede wszystkim brak snu, który spowodowany jest najczęściej chęcią kontunuowania imprezy jak najdłużej. Nie da się ukryć, że wierni fani tego gatunku niejednokrotnie wspomagają swój organizm środkami, które w zdecydowanej większości krajów członkowskich Unii Europejskiej są zakazane. Słynna uśmiechnięta mina przypominająca do złudzenia emotoikonkę jest na to dowodem. Znak ten nie zmienił nie zmienił się ani o trochę na przestrzeni minionych dekad i nadal jest wręcz symbolem dla sporej rzeszy oddanych miłośników techno. Nasz rozmówca dj MATTHAVE potwierdza znacznie większe zainteresowaniem kulturą rave w Polsce i na świecie, ale też zwraca uwagę, że techno naładowane jest niezwykłym ładunkiem emocjonalnym, który w wielu przypadkach jest wręcz zaraźliwy i działa jak magnes na wszystkich, którzy odważyli się zrobić pierwszy krok i wejść do industrialnego świata muzyki rodem z Detroit - Ludzie z czasem zaczynają darzyć większą sympatią świat tej muzyki i są spragnieni nowych podgatunków. Myślę, że w ramach podsumowania śmiało mogę pokusić się o stwierdzenie: Jeżeli wejdziesz w świat techno - nigdy z niego nie wyjdziesz. - dodaje Mateusz Pałczyński, poznański dj i producent techno. Według fanów istnieje mnóstwo punktów wspólnych rocka, metalu i techno - jedno jest pewne, a mówią o tym najnowsze wyniki badań - wszystkie te gatunki bezsprzecznie i drastycznie zwiększają dawkę endorfin w krwioobiegu. 

Sonda
Co sądzisz o renesansie muzyki techno?