Otwórzcie koncerty! Kluby, organizatorzy i artyści protestują

i

Autor: Materiały prasowe

Otwórzcie koncerty! Kluby, organizatorzy i artyści protestują

2021-05-24 8:58

Na lato planowane są koncerty, które cały czas stoją pod znakiem zapytania i mimo zapewnień rządu, nie ma pewności, że imprezy się odbędą. Kluby, organizatorzy i artyści wyrazili swój przeciw, zapowiadając protesty.

Koncerty w czasie pandemii koronawirusa, praktycznie przestały istnieć i wygląda na to, że niewiele się zmieni w najbliższym czasie. Mimo zapewnień rządu, organizacja koncertów nie jest możliwa i nic nie zmienia się w tej materii od kilku tygodni. Mimo spadku zachorowań, możliwe są wydarzenia sportowe z udziałem publiczności, jednak nie koncerty, co doprowdziło do tego, że kluby, organizatorzy i artyści postanowili zaprotestować.

Gwiazdy, które zagrały koncerty w Polsce tylko jeden raz

Otwórzcie koncerty! Kluby, organizatorzy i artyści protestują

Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich, Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych, Polska Izba Techniki Estradowej i Związek Zawodowego Muzyków RP, oraz wielu artystów apeluje o możliwość wznowienia działalności koncertowej. 

W ostatnich dniach, działalność mogły wznowić kina, teatry, filharmonie, a dodatkowo odbywać się mogą  imprezy sportowe, jednak działalność koncertowa nadal zostaje zablokowana. Rząd zapewniał, że to się zmieni, jednak nic w tej materii się nie dzieje. W specjalnym oświadczeniu, które umieszcza coraz więcej artystów, możemy przeczytać:

Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem 10-tysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50 proc. publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych. (...) Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!? Dlaczego grupy muzyczne mają zakaz działalności, w przeciwieństwie do grup cyrkowych, sportowych i wszystkich innych (...) Żądamy elementarnej sprawiedliwości – uwolnienia koncertów i możliwości ich realizacji od 29 maja. Dziesiątki innych branż i obszarów życia społecznego, w ostatnim czasie powróciły już do funkcjonowania – branża muzyczna chce być także równa wobec prawa.

Całość oświadczenia możecie przeczytać TUTAJ.

Muzycy, którzy nagrali nowe płyty podczas kwarantanny