George Lucas - 8 ciekawostek o twórcy „Gwiezdnych Wojen” na 80. urodziny. Tego o ikonie światowego kina nie wiedziałeś

i

Autor: Dia Dipasupil/Getty AFP/East News Ciekawostki o George'u Lucasie

filmowe ciekawostki

George Lucas - 8 ciekawostek o twórcy „Gwiezdnych Wojen” na 80. urodziny. Tego o ikonie światowego kina nie wiedziałeś

2024-05-14 9:22

"Gwiezdne Wojny" to bez wątpienia jedna z tych filmowych serii, które na zawsze zmieniły światową popkulturę. Narodziła się ona w głowie jednej osoby - George'a Lucasa i dzięki niemu miała szansę w ogóle zaistnieć. Człowiek, który dał światu "Star Wars" właśnie kończy 80 lat! Sprawdź, jakie ciekawostki skrywają życiorys i kariera filmowca!

George Lucas urodził się 14 maja 1944 roku w Modesto w Kalifornii w rodzinie Dorothy i George'a Seniora. Ojciec przyszłego filmowca prowadził sklep papierniczy, w którym Lucas dorabiał sobie aż do ukończenia 18. roku życia. Mężczyzna twardo stąpał po ziemi, otwarcie powiedział, że nie ma zamiaru wspierać finansowo syna na studiach, jeśli ten zdecyduje się na kierunek artystyczny. Mimo to George Junior zdał na Modesto Junior College, gdzie uczył się m.in. antropologii, socjologii czy literatury.

To właśnie tam Lucas po raz pierwszy chwycił za kamerę i zaczął rozwijać pasję do światowego kina, głównie awangardowego i europejskiego. Kolejno przyszły twórca Gwiezdnych Wojen przeniósł się na School of Cinematic Arts, gdzie nawiązał przyjaźnie z innymi, słynnymi dziś filmowcami. W trakcie nauki szczególnie interesowały go dźwięk, światło, przestrzeń, czas i to, jak może je oddać za pomocą przeróżnych technik montażu. Co ciekawe, tuż po ukończeniu nauki Lucas nie rzucił się robić kariery w świecie kina - w 1967 roku próbował dołączyć do Amerykańskich Sił Powietrznych, odrzucono go jednak za względu na zbyt dużą liczbę mandatów za przekroczenie prędkości. Co prawda George został powołany do armii podczas wojny w Wietnamie, jednak badania wykryły, że ma on cukrzycę, co zdyskwalifikowało go jako przyszłego żołnierza.

Wszystko na ekranie to ściema. Niewidoczne efekty komputerowe w filmach| To Się Kręci #34

Kariera George'a Lucasa

Po rezygnacji z kariery w wojsku, Lucas powrócił na University of Southern California, tym razem studiując produkcję filmową. W tym samym czasie zaczął tworzyć pierwsze krótkometrażowe filmy, działał również jako operator. W 1971 roku filmowiec stworzył swój pierwszy pełnometrażowy film - oparty na krótkometrażówce z 1967 roku THX 1138. Produkcja nie osiągnęła sukcesu, jednak Lucas nie miał zamiaru się poddawać. W tym samym roku założył firmę producencką Lucasfilm, a dwa lata później zaprezentował kolejny projekt - film Amerykańskie graffiti, za który uzyskał dwie nominacje do Oscara - dla "Najlepszego reżysera" i za "Najlepszy scenariusz oryginalny". 

W kolejnych latach Lucas skupił się na przeniesieniu na wielki ekran pomysłu, który chodził mu po głowie od lat. Mowa o projekcie, planowanym początkowo jako ekranizacja komiksu Flash Gordon, który ostatecznie świat poznał jako Gwiezdne Wojny. Co ciekawe, idea ta początkowo nie mogła znaleźć entuzjastów wśród dużych studiów filmowych, z pomocą przyszedł jednak Alan Ladd Jr. z 20th Century Fox, który był fanem Amerykańskiego graffiti i który podjął się produkcji i dystrybucji filmu przez studio, które miało za sobą serię wpadek, które wpędziło je w duże kłopoty finansowe. Pierwszy film z serii "Star Wars", znany w Polsce jako Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja,  miał swoją premierę w 1977 roku i osiągnął kolosalny sukces, zachwycając fabułą, efektami specjalnymi.

Ciekawostki o twórcy "Gwiezdnych Wojen"

Nie każdy może o tym wiedzieć, ale po pierwszym filmie z serii "Gwiezdne Wojny" George Lucas porzucił reżyserowanie na aż dwadzieścia dwa lata! Filmowiec skupił się na pracy jako producent filmowy i okazjonalnie scenarzysta oraz pomysłodawca różnych historii - jak chociażby nie mniej kultowej Indiany Jonesa, którą na wielki ekran przeniósł jego bliski przyjaciel, Steven Spielberg.

Dziś ciężko znaleźć na świecie osobę, której nazwisko George Lucas nic nie powie. Filmowiec na zawsze zapisał się w historii światowej kinematografii i popkultury - sprawdź ciekawostki z życia i kariery reżysera, o których mogłeś/mogłaś nie wiedzieć!

George Lucas i Stonesi!

Kojarzycie kultowy film Gimme Shelter, będący zapisem niesławnego koncertu The Rolling Stones w Altamont, podczas którego doszło do morderstwa? Jednym z operatorów był tego dnia właśnie młody Lucas! Niestety, jego kamera dość szybko się zacięła, a żaden uchwycony przez niego materiał ostatecznie nie trafił do filmu.

ZOBACZ TAKŻE: Dzień, w którym skończyły się lata 60. Co wydarzyło się na słynnym koncercie w Altamont?

Lucas czy Forman?

George Lucas otrzymał propozycję wyreżyserowania kultowego musicalu Hair. Odrzucił ją jednak, a angaż otrzymał Miloš Forman.

Zawsze przyjaciele

Tak samo sytuacja miała się w przypadku legendarnego Czasu apokalipsy, którego twórcą jako projektu był Francis Ford Coppola, prywatnie bliski przyjaciel Lucasa. Ostatecznie jednak uznał on, że osobiście podejmie się reżyserii. Coppola za swoją pracę uzyskał aż trzy nominacje do Oscara.

Wzór dla Hana Solo

To nie koniec związków dwóch słynnych filmowców - okazuje się, że Lucas, tworząc postać Hana Solo, inspirował się osobą Coppoli!

Rajdowiec czy filmowiec?

Początkowo George Lucas chciał robić karierę jako kierowca wyścigowy i tym zajmował się jeszcze przed pójściem na studia. Niestety, wszystko przekreślił groźny wypadek, w którym twórca Gwiezdnych Wojen prawie stracił życie.

Psie inspiracje

Dawniej Lucas był szczęśliwym posiadaczem psa rasy Alaskan malamute. Pupil często towarzyszył filmowcowi na planie i niezwykle go inspirował! To właśnie czworonożnemu przyjacielowi filmowca swoje imię zawdzięcza Indiana Jones, a wygląd psiaka ma spory wpływ na to, jak dziś znamy postać Chewbacci!

Tommy

To George Lucas mógł również zostać zapamiętany jako reżyser słynnego musicalu Tommy z 1975 roku, opartego na kultowym albumie The Who pod tym samym tytułem. Filmowiec jednak odmówił, by skupić się na pracy nad Amerykańskim Graffiti.

Złote Maliny

Choć George Lucas uznawany jest za świetnego filmowca, mającego na koncie cztery nominacje do Oscara, to nie ustrzegło go to on bycia nominowanym - a nawet wyróżnionym! - słynną Złotą Maliną. Lucas "miał szansę' na zdobycie tego "wyróżnienia" aż pięć razy, otrzymał jedną Malinę - za scenariusz do filmu Gwiezdne wojny: Część II - Atak klonów.

Sprawdź się w quizie z zagranicznego kina lat 70.

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat '70? QUIZ

Pytanie 1 z 15
Miłośnikiem muzyki którego kompozytora był Alex DeLarge, bohater filmu “Mechaniczna pomarańcza” (1971)?