zestawienia

May the 4th Be With You! TOP5 rockowych i metalowych kawałków, zainspirowanych przez "Gwiezdne Wojny"

2024-05-03 10:11

Już od ponad czterdziestu lat 4 maja obchodzony jest Dzień Gwiezdnych Wojen, najbardziej znany pod hasłem "May the 4th Be With You". Seria filmów stała się popkulturowym fenomenem i od lat inspiruje też muzyków - sprawdźcie poniżej 5 najlepszych rockowych i metalowych numerów inspirowanych tą franczyzą!

Pierwszy film z kultowej już sagi Gwiezdne Wojny miał swoją premierę w 1977 roku i od razu stał się światowym fenomenem. W kolejnych latach wyprodukowano dwa sequele – Imperium kontratakuje (1980) i Powrót Jedi (1983). Seria rozrosła się, gdy szesnaście lat później ukazał się film Mroczne Widmo, zapowiadający trylogię prequeli, na którą złożyły się także Atak klonów (2002) i Zemsta Sithów (2005). Scenariusz do wszystkich tych produkcji napisał pomysłodawca sagi - George Lucas. W 2015 roku, trzy lata po wykupieniu wytwórni filmowej Lucasfilm przez Walt Disney Company, ukazała się pierwsza część kolejnej trylogii, zatytułowana Przebudzenie Mocy. Obecnie na sagę składa się dziewięć głównych obrazów.

Jak powstał Top Gun Maverick? Gdzie i czym nakręcono sceny lotnicze? | To Się Kręci #8

Popkulturowy fenomen

Mimo upływu prawie pięćdziesięciu lat od premiery pierwszego filmu, saga cieszy się ogromną popularnością i określana jest mianem popkulturowego fenomenu. Inspirację Star Warsami zauważyć można w innych filmach, serialach, sitcomach, teatrze i muzyce. Fani serii obchodzą za to swój dzień, który ze względu na podobieństwo w wymowie do frazy “May the force be with You” obchodzony jest właśnie 4 maja pod hasłem “May the 4th be with You”. Z okazji Światowego Dnia Gwiezdnych Wojen prezentujemy Wam pięć, naszym zdaniem najlepszych, rockowych i metalowych kawałków, które wprost odwołują się do tej kultowej franczyzy.

Znajdziesz je na samej górze artykuły w galerii!

Zagłosuj w naszej sondzie: Czy oglądasz "Gwiezdne Wojny"?

Sonda
Czy oglądasz Gwiezdne Wojny?