jak dziś rockuje?

Depeche Mode - ciekawostki o albumie "Construction Time Again" | Jak dziś rockuje?

2024-05-21 20:37

Przebieg kariery Depeche Mode jest niezwykle interesujący i choć zespołowi dość szybko udało się odnieść sukces, na prawdziwy przełom przyszło jej czekać kilka dobrych lat. Początki grupy, jej pierwsze płyty, choć znacznie różniące się od tego, z czym obecnie ta się kojarzy, są szczególnie istotne w jej karierze. Jednym z takich projektów jest "Construction Time Again".

Panowie z Depeche Mode, początkowo w składzie Martin Gore, Andy Fletcher, Vince Clarke i Dave Gahan, rozpoczęli swoją karierę mocnym uderzeniem. Już debiutancki Speak & Spell przyniósł wielki przebój Just Can't Get Enough. Na kolejne wydawnictwo przyszło czekać słuchaczom zaledwie rok - 27 września 1982 roku ukazała się płyta A Broken Frame, nagrana już jako trio. Niemal natychmiast po premierze debiutu, ze składu zdecydował się odejść współzałożyciel Depeche Mode, czyli właśnie Clarke, który postanowił skupić się na współpracy z wokalistką Alison Moyet w ramach zespołu Yazoo.  Choć jego odejście było pewną komplikacją, nie było nawet mowy o tym, by kończyć działalność, ba! Nikt nawet nie miał w planach zwalniać tempa. Szybo zaczęto prace nad kolejną płytą.

Depeche Mode - przełomowe single zespołu / Eska Rock

Nagranie i wydanie albumu "Construction Time Again"

Już jako członek zespołu koncertowego w trasie, promującej A Broken Frame, wziął udział młody muzyk, całkowicie zafiksowany na punkcie muzyki elektronicznej i industrialnej, mający do tego bardzo świeże spojrzenie i ogromne ambicje. Alan Wilder został w końcu pełnoprawnym członkiem Depeche Mode, co, jak dziś już wiemy, miało kluczowy wpływ na brzmienie trzeciego albumu studyjnego grupy.

Nagrania rozpoczęły się w londyńskim Garden Studios, kontynuowano je także w legendarnym berlińskim Hansa Studios, pod czujnym okiem Johna Foxxa. To właśnie on postanowił namówić na współpracę z zespołem Garetha Jonesa, który początkowo nie był nią zupełnie zainteresowany. Jones był zdania, że Depeche Mode są zbyt popowi, komercyjni, co postrzegał jako niezwykle problematyczne. Gareth ostatecznie nie przyłożył swojej ręki do nowego projektu grupy (powrócił do niej już rok później), a producentem albumu, który ostatecznie uzyskał tytuł Construction Time Again, został, obok samego zespołu, Daniel Miller. Wydawnictwo zostało wydane 22 sierpnia 1983 roku i spotkało się z uznaniem krytyków i odbiorców, a Ci zwrócili szczególną uwagę na niezwykle zmienione, w stosunku do poprzednich płyt, brzmienie.

Ciekawostki o albumie "Construction Time Again"

To właśnie ten album przyniósł jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych numerów Depeche Mode - mowa oczywiście o Everything Counts. Jakie ciekawostki kryją się za tą płytą? Sprawdź w galerii na samej górze artykułu!

Rozwiąż quiz o zespole:

Depeche Mode - jak dobrze znasz angielską legendę muzyki? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Pod jaką nazwą początkowo działał zespół?
Listen on Spreaker.