Daniel Wardziński

01.08.2018 (09:42)

POWSTANIE WARSZAWSKIE: Muzyczne inspiracje Powstaniem - m.in. Kazik, Lao Che, Sabaton, Maleo, Laibach [VIDEO]74. rocznica Powstania Warszawskiego to moment w którym pielęgnujemy naszą pamięć. Muzycy coraz odważniej korzystają z dramatycznych inspiracji sierpnia 1944. Sprawdź kto śpiewał o Powstaniu Warszawskim.

Powstanie Warszawskie w muzyce ostatnich czasów jest obecne w coraz większym stopniu, a młodzi ludzie jak i bardziej doświadczeni artyści coraz odważniej poruszają delikatny temat dramatu Warszawy i starają się uczcić pamięć bohaterów stolicy. Pierwszym muzycznym skojarzeniem będzie oczywiście Lao Che, ale pamiętajmy, że to nie jedyny przykład. Sprawdźcie którzy artyści poruszali temat Powstania Warszawskiego w swojej muzyce.

POWSTANIE WARSZAWSKIE: Godzina W - o której i kiedy jest? Zobacz i posłuchaj Godziny W Lao Che [VIDEO]
 


 
Album Lao Che Powstanie Warszawskie to oczywiście majstersztyk i doskonały przykład muzyki w służbie historii, ale nie zapominajmy, że takich projektów było więcej, choć dziś nie wszyscy o tym pamiętają. Sporą część z nich wydano pod patronatem i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Tak był z wydanym w 2009 roku projektem Gajcy! na którym znani muzycy interpretowali poezję Tadeusza Gajcego, który w wieku 22 lat zginął walcząc w Warszawie. Jego teksty interpretowali m.in. Dezerter, Kazik, Agressiva 69, Maleo, Pogodno, Armia czy Lech Janerka.Maleo nie tylko pojawiał się gościnnie na projektach upamiętniających Powstanie Warszawskie, ale również sam je organizował. Tak było w przypadku głośnego projektu Morowe Panny, na którym polskie wokalistki solidaryzowały się z kobietami biorącymi udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich znalazły się m.in. Anita Lipnicka, Marika czy Paulina Przybysz z zespołu Sistars.

 

Trzeba wspomnieć też o zagranicznych artystach, którzy zrozumieli dramaturgię sytuacji w której znaleźli się Polacy w sierpniu 1944 roku. Głośno było o Sabatonie, który poruszał tematy związane z Powstaniem Warszawskim. W tym roku dużą niespodzianką był też projekt kultowego industrialnego zespołu Laibach, który przygotował cały projekt poświęcony warszawskim powstańców.Amerykańcy chrześcijanie są zachwyceni polskim zespołem black metalowym

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Polski rock w światowym stylu - Burn This Song prezentują autorski sigiel i teledysk!

  2019-10-18
  Ich debiut muzyczny miał premierę na ekranach światowych kin, a koncertowy odbył się na tegorocznym festiwalu Enea Spring Break. Mowa o Burn This Song, zespole z Poznania, który swoim wykonaniem piosenki 'Black Betty' (legendy bluesa rozsławionej przez amerykańską grupę Ram Jam) zachwycił twórców hollywoodzkiej produkcji "The Choice”.
 • Polski Kawowy Kalkulator. Dzięki niemu, obliczysz kiedy masz pić kawę

  2019-10-18
  Niektórzy ludzie nie umieją funkcjonować bez kawy i dzień rozpoczyna się dla nich dopiero po małej czarnej. Polacy postanowili stworzyć Polski Kawowy Kalkulator, który pokazuje ile można wypić kawy i kiedy.
 • Lindemann - Ich weiß es nicht: tekst nowego singla wokalisty Rammstein

  2019-10-18
  Lindemann nie zwalnia tempa, po świetnie przyjętym singlu 'Steh auf', przyszła pora na bardziej mroczną kompozycję. W sieci pojawił się numer 'Ich weiß es nicht', do którego można już znaleźć tłumaczenie.
 • Kultowy styl AVE’a zredefiniowany w jego najnowszej kolekcji dla marki Vans

  2019-10-18
  Skate weteran z 20 letnim doświadczeniem nie przykłada zbyt wiele uwagi do ubrań; jego kolekcja Vans jest wyjątkiem.
 • Slipknot i Spice Girls w jednym numerze. Jak wypadła przeróbka?

  2019-10-18
  Slipknot ostatnio są na topie, a wszystko to dzięki najnowszej płycie, która została doceniona przez fanów i krytykę. Co chwilę pojawiają się nowe przeróbki i tym razem padło na cover w klimacie Spice Girls.
 • EURO 2020: Miasta i stadiony. Wiemy gdzie się odbędzie Euro 2020! [SPORT]

  2019-10-18
  Euro 2020: Miasta. W 2020 r. Euro po raz pierwszy odbędzie się w 13 miastach i krajach-gospodarzach. Finał Euro 2020 zostanie rozegrany na Wembley. Wśród miast Euro 2020 nie znalazło się żadna polska metropolia.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz