Daniel Wardziński

01.08.2018 (09:42)

POWSTANIE WARSZAWSKIE: Muzyczne inspiracje Powstaniem - m.in. Kazik, Lao Che, Sabaton, Maleo, Laibach [VIDEO]74. rocznica Powstania Warszawskiego to moment w którym pielęgnujemy naszą pamięć. Muzycy coraz odważniej korzystają z dramatycznych inspiracji sierpnia 1944. Sprawdź kto śpiewał o Powstaniu Warszawskim.

Powstanie Warszawskie w muzyce ostatnich czasów jest obecne w coraz większym stopniu, a młodzi ludzie jak i bardziej doświadczeni artyści coraz odważniej poruszają delikatny temat dramatu Warszawy i starają się uczcić pamięć bohaterów stolicy. Pierwszym muzycznym skojarzeniem będzie oczywiście Lao Che, ale pamiętajmy, że to nie jedyny przykład. Sprawdźcie którzy artyści poruszali temat Powstania Warszawskiego w swojej muzyce.

POWSTANIE WARSZAWSKIE: Godzina W - o której i kiedy jest? Zobacz i posłuchaj Godziny W Lao Che [VIDEO]
 


 
Album Lao Che Powstanie Warszawskie to oczywiście majstersztyk i doskonały przykład muzyki w służbie historii, ale nie zapominajmy, że takich projektów było więcej, choć dziś nie wszyscy o tym pamiętają. Sporą część z nich wydano pod patronatem i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Tak był z wydanym w 2009 roku projektem Gajcy! na którym znani muzycy interpretowali poezję Tadeusza Gajcego, który w wieku 22 lat zginął walcząc w Warszawie. Jego teksty interpretowali m.in. Dezerter, Kazik, Agressiva 69, Maleo, Pogodno, Armia czy Lech Janerka.Maleo nie tylko pojawiał się gościnnie na projektach upamiętniających Powstanie Warszawskie, ale również sam je organizował. Tak było w przypadku głośnego projektu Morowe Panny, na którym polskie wokalistki solidaryzowały się z kobietami biorącymi udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich znalazły się m.in. Anita Lipnicka, Marika czy Paulina Przybysz z zespołu Sistars.

 

Trzeba wspomnieć też o zagranicznych artystach, którzy zrozumieli dramaturgię sytuacji w której znaleźli się Polacy w sierpniu 1944 roku. Głośno było o Sabatonie, który poruszał tematy związane z Powstaniem Warszawskim. W tym roku dużą niespodzianką był też projekt kultowego industrialnego zespołu Laibach, który przygotował cały projekt poświęcony warszawskim powstańców.Amerykańcy chrześcijanie są zachwyceni polskim zespołem black metalowym

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Brian Johnson powiedział, co mu się nie podoba w AC/DC

  2020-10-22
  W AC/DC jest raczej pełen spokój i zrozumienia, a wszelkie możliwe niesnaski zniknęły. Jest jednak pewna rzeczy, która mocno wkurza Briana Johnsona.
 • Co tam w środku gra? Happysad - Live Pol'and'Rock Festival 2019 (UNBOXING)

  2020-10-22
  Zespół Happysad, to już absolutna klasyka na polskiej scenie rockowej. Grupa grała wielokrotnie na Pol'and'Rock Festival (wcześniej Przystanek Woodstock), jednak tak mocnego i efektownego koncertu nie było dawno. W cyklu 'Co tam w środku gra', pokażemy wam, jak wydane zostało koncertowe wydawnictwo zespołu, zarejestrowane na Pol'and'Rock 2019.
 • Oto mistrzowie tłumaczenia tytułów. Nie sądziliście, że tak można przetłumaczyć 'Snake Dick'

  2020-10-22
  Jeżeli myśleliście, że kompletnie nietrafione tłumaczenie to 'Wirujący seks', to musimy was uświadomić, że jest jeszcze gorzej. Kogoś mocno poniosła fantazja, gdy wziął się za przetłumaczenie tytułu filmu 'Snake Dick'.
 • Muzycy Anthrax, Mastodon i Korn nagrali cover Faith No More, by wesprzeć ekipy techniczne

  2020-10-22
  Pandemia koronawirusa dotyka mocno branżę eventową, która ma coraz ciężej. Pewne jest to, że nie będzie łatwo się podnieść, dlatego z pomocą przychodzą muzycy, którzy robią różne akcje charytatywne.
 • Czy w filmie o Robercie Brylewskim pojawi się Arek Jakubik? Aktor odpowiedział

  2020-10-22
  Mało jest postaci w świecie polskiej muzyki rockowej, które tak bardzo zasługują na film fabularny. Arkadiusz Jakubik postanowił wziąć na siebie projekt filmu o Robercie Brylewskim i pojawia się pytanie, czy słynny aktor pojawi się w produkcji?
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz