Daniel Wardziński

01.08.2018 (09:42)

POWSTANIE WARSZAWSKIE: Muzyczne inspiracje Powstaniem - m.in. Kazik, Lao Che, Sabaton, Maleo, Laibach [VIDEO]74. rocznica Powstania Warszawskiego to moment w którym pielęgnujemy naszą pamięć. Muzycy coraz odważniej korzystają z dramatycznych inspiracji sierpnia 1944. Sprawdź kto śpiewał o Powstaniu Warszawskim.

Powstanie Warszawskie w muzyce ostatnich czasów jest obecne w coraz większym stopniu, a młodzi ludzie jak i bardziej doświadczeni artyści coraz odważniej poruszają delikatny temat dramatu Warszawy i starają się uczcić pamięć bohaterów stolicy. Pierwszym muzycznym skojarzeniem będzie oczywiście Lao Che, ale pamiętajmy, że to nie jedyny przykład. Sprawdźcie którzy artyści poruszali temat Powstania Warszawskiego w swojej muzyce.

POWSTANIE WARSZAWSKIE: Godzina W - o której i kiedy jest? Zobacz i posłuchaj Godziny W Lao Che [VIDEO]
 


 
Album Lao Che Powstanie Warszawskie to oczywiście majstersztyk i doskonały przykład muzyki w służbie historii, ale nie zapominajmy, że takich projektów było więcej, choć dziś nie wszyscy o tym pamiętają. Sporą część z nich wydano pod patronatem i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Tak był z wydanym w 2009 roku projektem Gajcy! na którym znani muzycy interpretowali poezję Tadeusza Gajcego, który w wieku 22 lat zginął walcząc w Warszawie. Jego teksty interpretowali m.in. Dezerter, Kazik, Agressiva 69, Maleo, Pogodno, Armia czy Lech Janerka.Maleo nie tylko pojawiał się gościnnie na projektach upamiętniających Powstanie Warszawskie, ale również sam je organizował. Tak było w przypadku głośnego projektu Morowe Panny, na którym polskie wokalistki solidaryzowały się z kobietami biorącymi udział w Powstaniu Warszawskim. Wśród nich znalazły się m.in. Anita Lipnicka, Marika czy Paulina Przybysz z zespołu Sistars.

 

Trzeba wspomnieć też o zagranicznych artystach, którzy zrozumieli dramaturgię sytuacji w której znaleźli się Polacy w sierpniu 1944 roku. Głośno było o Sabatonie, który poruszał tematy związane z Powstaniem Warszawskim. W tym roku dużą niespodzianką był też projekt kultowego industrialnego zespołu Laibach, który przygotował cały projekt poświęcony warszawskim powstańców.Amerykańcy chrześcijanie są zachwyceni polskim zespołem black metalowym

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Muzyk Maroon 5 aresztowany! Chodzi o przemoc domową

  2020-07-02
  Muzyk Maroon 5 aresztowany! Takie informacje pojawiły się w sieci, a do zatrzymania doszło 27 czerwca w Los Angeles. Jak donoszą media, Mickey Madden został zatrzymany w związku z przemocą domową.
 • Męskie Granie 2020 - Świt: nowy hymn, w wykonaniu Darii Zawiałow, Igo i Króla trafił do sieci [WIDEO]

  2020-07-01
  Męskie Granie powraca! Do sieci trafił nowy hymn imprezy, za który odpowiadają: Daria Zawiałow, Igo i Król. Posłuchajcie utworu ''Świt''.
 • Ryan Reynolds rozwalił videokonferencję obsasy X-Menów. Klimat Deadpoola wszedł za mocno [WIDEO]

  2020-07-01
  Ryan Reynolds już tak bardzo wniknął w role Deadpoola, że praktycznie gdzie się nie pojawi, wszyscy widzą w nim pyskatego najemnika. Ostatnio Ryan postanowił wpaść na videokonferencję obsady X-Menów i trochę poprzeszkadzać.
 • Ile zarabia prezydent? Na jaką kwotę może liczyć głowa państwa?

  2020-07-01
  Ile zarabia prezydent? Takie pytanie pojawia się często, a w obliczu wyborów, coraz więcej osób chce wiedzieć, na jakie zarobki może liczyć głowa państwa. Czy są to faktycznie tak duże pieniądze?
 • Film o Mike'u Tysonie - kto wcieli się w boksera w filmie ''Finding Mike''?

  2020-07-01
  Mike Tyson to postać, która od lat intryguje i jest też poniekąd wzorem dla przyszłych bokserów. Postanowiono zrealizować film biograficzny o legendzie boksu, a teraz już wiemy, kto zagra słynną ''Bestię''.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz