Dominik Pajewski

06.02.2020 (09:54)

Bob Marley - tego mogliście nie wiedzieć o legendarnym muzyku



Bob Marley to postać legendarna i człowiek, który do dzisiaj jest dla Jamajczyków symbolem. Zebraliśmy dla was kilka faktów na temat artysty, o których mogliście nie wiedzieć.

Bob Marley był postacią legendarną, która dla Jamajczyków była symbolem. Na Jamajce, Bob Marley to nie tylko świetny muzyk, ale również zaangażowany w sprawy kraju wojownik o wolność. Zmarły 11 maja 1981 roku, Marley do dzisiaj jest uznawany za jedną z najbardziej ikonicznych postaci w muzyce. Sprawdźcie, czego mogliście nie wiedzieć o legendzie reggae, która przyszła na świat 6 lutego 1945 roku.

Axl Rose - tego mogliście nie wiedzieć o wokaliście Guns N' Roses


Kobieciarz i muzyczny klan

Bob znany był z tego, że uwielbiał kobiety i to z wzajemnością. Jak sam mówił:

Nie jestem niczyją własnością, należę tylko do Jah. Kocham i chce być kochanym, tyle.

Choć oficjalnie był z związku z Ritą Marley, to spotykał się z innymi kobietami oraz posiadał wiele nieślubnych dzieci. Mówi się, że Marley miał 11 dzieci, inne źródła mówią nawet o 22! Do dzisiaj klan Marleyów kontynuuje muzyczną tradycję, zaś ostatnio bardzo głośno o wnuku Boba Marleya - Skipie Marleyu.

Bezinteresowna pomoc i walka o Jamajkę

Gdy Bob Marley stał się popularny, a jednocześnie bardzo bogaty, pomagał swoim przyjaciołom. Muzyk potrafił rozdawać pieniądze napotkanym ludziom w Kingston, a swoim najbliższym przyjaciołom kupił domy. Marley był również mocno zaangażowany w sytuację na Jamajce i finalnie pogodził ze sobą zwaśnionych polityków - Edwarda Seage i Michaela Manleya. Nagranie z legendarnego koncertu, podczas którego politycy zawarli pokój możecie zobaczyć poniżej:

Przypadkowo wykryta choroba 

Bob dowiedział się o swojej chorobie kompletnie przez przypadek. Muzyk uwielbiał grać w piłkę nożną, i podczas jednego z meczów doznał kontuzji palca. Lekarze byli zaniepokojeni faktem, że rana bardzo długo się goi, a diagnoza brzmiała jak wyrok - czerniak złośliwy. Jedynym ratunkiem była amputacja palca i jak najszybsze rozpoczęcie chemioterapii. Niestety, Marley jako praktykujący Rastafarianin nie zezwolił na amputacje. Jak sam mówił:

Moje ciało należy do Jah i nie mogę go dzielić na części. Z tego co złe i niszczące wyleczy mnie wielki kielich ganji, który złoże w stronę jedynego.

Rodzina Boba Marleya w końcu przekonała go do leczenia, jednak było już za późno. Chemioterapia nie przynosiła rezultatów, a muzyk zmarł 11 maja 1981 roku.

Czerwony Gibson i wielkie pożegnanie

Bob Marley został pochowany na Jamajce, a jego pogrzeb odbył się z honorami należnymi głowie państwa. Muzyka przyszło pożegnać tysiące Jamajczyków, którzy ostatni raz chcieli być z tak ważnym dla nich artystą. Bob Marley został pochowany w grobowcu w St.Ann's, a w trumnie znalazła się między innymi jego ulubiona gitara - czerwony Gibson Les Paul. Sam muzyk miał specjalnie stworzoną perukę ze swoich dreadów, które stracił podczas chemioterapii.
 

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Paweł Królikowski nie żyje - przyczyna śmierci aktora

  2020-02-27
  To bardzo smutny dzień, nie żyje Paweł Królikowski! Aktor miał 58 lat, a o śmierci poinformowała Ewa Leśniak ze Związku Artystów Scen Polskich.
 • Dimebag Darrell chcial przed śmiercią reraktywować Panterę?

  2020-02-27
  Śmierć Dimebaga Darella była ogromną stratą dla całego świata rocka i metalu. Okazuje się, że artysta tuż przed śmiercią miał plan reaktywowania Pantery.
 • Dzielnica czerwonych latarnii zniknie z Amsterdamu? Tego chce burmistrz miasta

  2020-02-27
  Amsterdam słynie z wielu rzeczy, jednak jedną z najsłynniejszych jest dzielnica czerwonych latarni i legalna marihuana. Okazuje się, że słynna dzielnica może niedługo zniknąć z mapy Amsterdamu.
 • Polski Youtuber zginął w wypadku w Tatrach

  2020-02-27
  To bardzo smutna wiadomość, tym bardziej dla entuzjastów gór. Nie żyje Dominik Socha, który na Youtube zarażał pasją do gór swoich widzów.
 • Open'er 2020 - LINE UP. Kto wystąpi na festiwalu w Gdyni?

  2020-02-27
  Open'er 2020 odbędzie się w dniach 1-4 lipca w Gdyni na terenie lotniska Gdynia-Kosakowo. Jak co roku na północ Polski zjadą światowe gwiazdy, wśród których z pewnością nie zabraknie rockowych zespołów na najwyższym poziomie. Kto wystąpi na Open'erze 2020? Line up jest aktualizowany na bieżąco.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz