Dominik Pajewski

06.02.2020 (09:54)

Bob Marley - tego mogliście nie wiedzieć o legendarnym muzykuBob Marley to postać legendarna i człowiek, który do dzisiaj jest dla Jamajczyków symbolem. Zebraliśmy dla was kilka faktów na temat artysty, o których mogliście nie wiedzieć.

Bob Marley był postacią legendarną, która dla Jamajczyków była symbolem. Na Jamajce, Bob Marley to nie tylko świetny muzyk, ale również zaangażowany w sprawy kraju wojownik o wolność. Zmarły 11 maja 1981 roku, Marley do dzisiaj jest uznawany za jedną z najbardziej ikonicznych postaci w muzyce. Sprawdźcie, czego mogliście nie wiedzieć o legendzie reggae, która przyszła na świat 6 lutego 1945 roku.

Axl Rose - tego mogliście nie wiedzieć o wokaliście Guns N' Roses


Kobieciarz i muzyczny klan

Bob znany był z tego, że uwielbiał kobiety i to z wzajemnością. Jak sam mówił:

Nie jestem niczyją własnością, należę tylko do Jah. Kocham i chce być kochanym, tyle.

Choć oficjalnie był z związku z Ritą Marley, to spotykał się z innymi kobietami oraz posiadał wiele nieślubnych dzieci. Mówi się, że Marley miał 11 dzieci, inne źródła mówią nawet o 22! Do dzisiaj klan Marleyów kontynuuje muzyczną tradycję, zaś ostatnio bardzo głośno o wnuku Boba Marleya - Skipie Marleyu.

Bezinteresowna pomoc i walka o Jamajkę

Gdy Bob Marley stał się popularny, a jednocześnie bardzo bogaty, pomagał swoim przyjaciołom. Muzyk potrafił rozdawać pieniądze napotkanym ludziom w Kingston, a swoim najbliższym przyjaciołom kupił domy. Marley był również mocno zaangażowany w sytuację na Jamajce i finalnie pogodził ze sobą zwaśnionych polityków - Edwarda Seage i Michaela Manleya. Nagranie z legendarnego koncertu, podczas którego politycy zawarli pokój możecie zobaczyć poniżej:

Przypadkowo wykryta choroba 

Bob dowiedział się o swojej chorobie kompletnie przez przypadek. Muzyk uwielbiał grać w piłkę nożną, i podczas jednego z meczów doznał kontuzji palca. Lekarze byli zaniepokojeni faktem, że rana bardzo długo się goi, a diagnoza brzmiała jak wyrok - czerniak złośliwy. Jedynym ratunkiem była amputacja palca i jak najszybsze rozpoczęcie chemioterapii. Niestety, Marley jako praktykujący Rastafarianin nie zezwolił na amputacje. Jak sam mówił:

Moje ciało należy do Jah i nie mogę go dzielić na części. Z tego co złe i niszczące wyleczy mnie wielki kielich ganji, który złoże w stronę jedynego.

Rodzina Boba Marleya w końcu przekonała go do leczenia, jednak było już za późno. Chemioterapia nie przynosiła rezultatów, a muzyk zmarł 11 maja 1981 roku.

Czerwony Gibson i wielkie pożegnanie

Bob Marley został pochowany na Jamajce, a jego pogrzeb odbył się z honorami należnymi głowie państwa. Muzyka przyszło pożegnać tysiące Jamajczyków, którzy ostatni raz chcieli być z tak ważnym dla nich artystą. Bob Marley został pochowany w grobowcu w St.Ann's, a w trumnie znalazła się między innymi jego ulubiona gitara - czerwony Gibson Les Paul. Sam muzyk miał specjalnie stworzoną perukę ze swoich dreadów, które stracił podczas chemioterapii.
 

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Influencer zaraził się koronawirusem, bo brał udział w głupim wyzwaniu

  2020-03-30
  Głupie wzywania pojawiają się w sieci, jak grzyby po deszczu. Okazuje się, że bardzo modne w ostatnim czasie, stało się wyzwanie, gdzie liże się muszlę klozetową. Pewien influencer wziął udział w tym wyzwaniu i zaraził się koronawirusem.
 • Coronavirus Rhapsody - oto przeróbka piosenki, która nadaje sie na ciężkie czasy [AUDIO]

  2020-03-30
  Pandemia koronawirusa zatrzymała wszystkich w domach, jednocześnie budząc w wielu osobach dużo kreatywności. W tym ciężkim czasie, powstało ,,Coronavirus Rhapsody'', które jest prawdopodobnie najlepszą przeróbką na ciężkie czasy.
 • Jak Ozzy przechodzi kwarantannę? W sieci pojawiło się zdjęcie

  2020-03-30
  Podczas pandemii koronawirusa, wszyscy jesteśmy zmuszeni do przebywania w domu i ogarniczenia wyjść oraz spotkań. Restrykcje nie omijają także artystów, którzy również przebywają w domach. W sieci pojawiło się zdjęcie, które pokazuje jak Ozzy radzi sobie w czasie kwarantanny.
 • Fisz Emade Tworzywo nagrali nowy numer, nie wychodząc z domów [WIDEO]

  2020-03-30
  Pandemia koronawirusa, zatrzymała wszystkich w domach i nic na to nie poradzimy. Artyści nie zamierzają jednak siedzieć bezczynnie i cały czas działają. Przykładem są Fisz Emade Tworzywo, którzy postanowili nagrać nowy numer, nie wychodząc z domów.
 • Nie żyje twórca piosenki ,,I love rock and roll''. Przyczyną śmierci był koronawirus

  2020-03-30
  Współtwórca hitu ,,I love rock and roll'', Alan Merrill nie żyje. Artysta odszedł w wieku 69 lat, a przyczyną śmierci był koronawirus.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz