Złota Kaczka... posrebrzona przez wandali. "Ręce opadają" [GALERIA, WIDEO]

2021-01-26 15:53 alg

Awantura o kaczkę na warszawskim Powiślu! Figurka Złotej Kaczki, nawiązująca do słynnej legendy, została zniszczona przez wandali i pomalowana na srebrno. Urzędnicy zastanawiają się jak zmyć farbę i przywrócić jej dawne upierzenie, mieszkańcy mówią o zniszczeniu symbolu a sprawą ma zająć się policja.

Złota Kaczka stała się... srebrna!

Już nie złotą... a srebrną kaczkę można zobaczyć przy ulicy Tamka. Bohaterka jednej z najsłynniejszych stołecznych legend w tajemniczych okolicznościach zmieniła kolor. Poruszyło to mieszkańców stolicy, którym nowość niespecjalnie się spodobała.

Kaczka zmieniła kolor wbrew własnej woli. Jak mówi stołeczny konserwator zabytków, Michał Krasucki, figurka została zniszczona przez wandali.

"To był akt wandalizmu, fontanna została zniszczona, pomalowana srebrną farbą, która nie chce zejść. Czekamy aż Zarząd Zieleni Miejskiej zakończy swoje działania i pewnie wspólnie poszukamy sposobu, jak kaczkę wyczyścić" - mówi Krasucki.

Przywrócenie kaczce złotego blasku nie będzie wcale proste.

"Z rzeźby farbę jest dużo trudniej usunąć niż z powierzchni płaskiej. Dodatkowo musimy poczekać, bo prace związane z wywabianiem należy przeprowadzać przy temperaturze powyżej 5 stopni, wtedy są najskuteczniejsze. Jest nam przykro, wiemy że takie miejsca mają dla warszawiaków dużą wartość sentymentalną" - mówi Anna Stopińska z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Sprawa ma zostać zgłoszona na policję.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!