Wysoka, droga i... już nieistniejąca. Na obrzeżach miasta powstanie ścieżka poświęcona Radiostacji Babice

2021-01-20 17:08 Ewa Sas
Archiwalny widok na radiostację
Autor: archiwum TRCN.pl

Kiedyś zapewniała łączność, dziś mogłaby trafić na listę UNESCO. Sto lat temu rozpoczęto budowę Radiostacji Transatlantyckiej, zwanej radiostacją babice. Dziś w jej miejscu między Starymi Babicami a Bemowem ma powstać ścieżka edukacyjna, a być może - jeszcze coś więcej.

Igor Tuleya: Jestem gotowy na więzienie [Super Raport]

Bogata historia mało znanego miejsca

127-metrowe maszty, których budowa współcześnie kosztowałaby półtora miliarda złotych. Dzisiaj radiostacja Babice mogłaby trafić na listę UNESCO, tak jak stało się to z podobnym obiektem w szwedzkiej miejscowości Grimeton. Wrażenie robi także to, jak ważna była dla polskiej komunikacji od lat 20. do 40. - Miała zasięg ogólnoświatowy. Nadawała na bardzo długich falach. Sygnał z tej radiostacji docierał do Nowego Jorku, Tokio, Kairu, Bejrutu... - mówi Jarosław Chrapek ze Stowarzyszenia Park Kulturowy TRCN - Uniezależniała nas od pośredników. W przysyłaniu depesz za Ocean do tej pory korzystaliśmy z kabla transatlantyckiego, który był w posiadaniu Wielkiej Brytanii i musieliśmy za jego pomocą wysyłać depesze. Budując radiostacje mogliśmy to robić bezpośrednio. I już 60 proc. krajowej korespondencji w połowie lat 20. było wysyłane za granicę za pomocą Radiostacji Babice.

Radiostację można też porównać do pierwowzoru dzisiejszego internetu. - Możemy ją nazwać internetem O G, czyli zerowej generacji - mówi Chrapek - Są przeliczenia, gdzie przesył roczny z Radiostacji Babice wynosił na współczesne jednostki około 10 MB.

Radiostacja funkcjonowała do 1945 roku. Do naszych czasów pozostały zachowane ruiny budynków oraz żelbetowe podstawy potężnych wież radiowych, dające wyobrażenie o skali i wielkości obiektu.

Różne pomysły - jedno miejsce

W rocznicę 100-lecia budowy radiostacji zapadła decyzja o stworzeniu ścieżki edukacyjnej na jej temat. - Będzie to szlak pieszy długości około 6 kilometrów, będzie przebiegał od rynku w Starych Babicach do pętli autobusowej Stare Bemowo - mówi Małgorzata Kink z urzędu dzielnicy Bemowo.

To jednak nie koniec pomysłów na to miejsce. Stowarzyszenie Park Kulturowy TRCN chce w przyszłości zbudować tu pawilon wystawowy poświęcony radiostacji.

Znajdzie się w nim wystawa zbudowana z wykorzystaniem multimediów, na monitorach wyświetlane będą prezentacje oraz filmy przybliżające historię Radiostacji Babice oraz współczesne działania. Prezentowane będą oryginalne przedmioty radiostacji pochodzące z bogatej kolekcji Stowarzyszenia. W planie jest też ekspozycja makiety Radiostacji Babice, pokazującej w miniaturze cały obiekt.

Do budowy Pawilonu Wystawowego Muzeum Radiostacji Babice możecie dorzucić się na portalu zrzutka.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!