Warszawskie żłobki bardziej eko! Będą zasilane energią słoneczną

2022-08-05 13:43 Adrianna Gorzka
Warszawskie żłobki bardziej eko! Będą zasilane energią słoneczną
Autor: Urząd miasta stołecznego Warszawy Warszawskie żłobki bardziej eko! Będą zasilane energią słoneczną

Warszawskie żłobki będą zasilane energią słoneczną. Panele fotowoltaiczne pojawią się na blisko pięćdziesięciu placówkach. To jedno z działań miasta w ramach ograniczenia wykorzystywania konwencjonalnych źródeł energii, np. węgla czy gazu ziemnego.

Blisko 50 warszawskich żłobków z energią słoneczną

Warszawa prowadzi różne działania ograniczające wykorzystywanie konwencjonalnych źródeł energii tj. węgiel i gaz ziemny. Jednym z nich jest montaż paneli fotowoltaicznych. Wkrótce energia słoneczna będzie pozyskiwana z 47 warszawskich żłobków.

- Żyjemy w czasach, gdy musimy świadomie korzystać z energii elektrycznej i równie świadomie ją pozyskiwać, dlatego jako miasto zdecydowaliśmy, że będziemy doposażać miejskie budynki w panele fotowoltaiczne. Bardzo się cieszę, że udało nam się podpisać umowę na instalacje fotowoltaiczne w kolejnych 47 żłobkach. Dotąd tego typu systemy działały w siedmiu stołecznych placówkach – powiedziała wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Czytaj także: Ze smartfonem wzdłuż Wisły. Interaktywna gra dla mieszkańców i turystów

Miasto podpisało umowę na wykonanie projektu, dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych w ramach projektu inwestycyjnego „Modernizacja źródeł zasilania elektroenergetycznego w Żłobkach m.st. Warszawy”. Jego realizacja rozpoczęła się w roku bieżącym, a zakończy w 2023. Na koniec 2022 r. w fotowoltaikę będzie doposażonych 18 żłobków, a w kolejnym następne 29 placówek. Łącznie ze słonecznej energii będzie korzystało 47 obiektów, a koszt całej inwestycji to ponad 7,5 mln złotych.

W których żłobkach panele fotowoltaiczne?

Dotychczas panele fotowoltaiczne były na dachach siedmiu warszawskich żłobków. Dzięki podpisanej umowie już rozpoczął się montaż kolejnych – w Żłobku nr 57 przy ul. Książkowej 2, a niebawem ruszą prace w Żłobku nr 56 przy ul. Truskawkowej 5. Następnie fotowoltaika trafi też do dwóch żłobków w dzielnicy Bielany przy ul. Wrzeciono.

Czytaj także: Wehikuł czasu w Fabryce Norblina! Jak wyglądała "Retro Warszawa"?

Montaż paneli w warszawskich żłobkach to część większego Programu Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej, przyjętego przez Radę m.st. Warszawy w marcu br. Zgodnie z jego założeniami w ciągu pierwszych trzech lat liczba miejskich budynków, na których pojawi się instalacja fotowoltaiczna, wzrośnie z obecnych 120 do 320, a Warszawa wyda na ten cel 60 mln zł.

Stolica nie tylko sama inwestuje w odnawialne źródła energii, ale zachęca do tego też mieszkańców. Tylko w latach 2017-2021 Warszawa udzieliła dotacji na montaż fotowoltaiki w wysokości ponad 50 mln złotych, co pozwoliło na utworzenie instalacji o łącznej mocy 34,6 MW w ponad 4400 lokalizacjach. Wnioski o udzielenie dotacji na realizację inwestycji w 2023 r. będą przyjmowane od 1 września 2022 r.

Mały Henio potrzebuje pomocy. Koncert charytatywny w domu pomocy społecznej w Pruszkowie

QUIZ. To coś dobrego czy złego? Szalony test! Masz 50 proc. szans

Pytanie 1 z 12
Czarny kot spokojnie, z godnością i charakterystyczną dla swojego gatunku nonszalancją, przechodzi Ci drogę w poprzek. Według starego przesądu to coś dobrego czy złego?
Nasi Partnerzy polecają