Dziecko miało prawdziwy ogon!

i

Autor: Canva Dziecko miało prawdziwy ogon!

Urodził się chłopiec z 12 cm „ogonkiem”. Jak to możliwe? [SZOKUJĄCE ZDJĘCIE]

2021-11-12 9:14

Niezwykły chłopiec urodził się w Brazylii. Chłopczyk urodziło się przedwcześnie w 35. tygodniu ciąży. Lekarze, którzy byli przy porodzie byli zaskoczeni nietypowym wyglądem noworodka, który jak się okazało miał całkiem pokaźny ogonek zakończony… kulką. Urodziny dzieci z „ogonami-prawdziwymi” są niezwykle rzadkimi przypadkami.

Chłopiec z prawdziwym ogonem

W literaturze naukowej opisanych zostało zaledwie 40 podobnych przypadków. Mimo tego, że chłopiec był wcześniakiem i miał ogonek chłopiec urodził się bez żadnych poważnych komplikacji. Raport Journal of Pediatric Case Reports donosi, że chłopiec posiadał dodatkowo „zaokrąglony wyrostek włóknikowo-sprężysty o średnicy 4 centymetrów, który był podtrzymywany przez 12 centymetrowy rdzeń w lewym odcinku przykręgosłupowo-lędźwiowym”. Czyli mówiąc prościej, mówiąc: 12 centymetrowy ogonek zakończony kulką.

Chłopiec został przebadany pod kątem innych możliwych zmian w budowie, ale przeprowadzane badania USG nie wykazały żadnych innych zmian w budowie noworodka, które mogłyby wywoływać niepokój lekarzy. Pozostała kwestia zdecydowania co zrobić z ogonkiem. Ogony u ludzi są klasyfikowane jako „prawdziwe” oraz „pseudo-ogony”. „Prawdziwe ogony”, jak u noworodka z Brazylii są niebywale rzadkie. Do tej pory udokumentowanych zostało zaledwie 40 podobnych przypadków. Każdy ludzki płód podczas wczesnej fazy rozwoju w brzuchu matki ma mały ogon, który w dalszej fazie rozwoju jest wchłaniany przez białe krwinki.

W wypadku chłopca z Brazylii ogonek pozostał i rósł dalej razem z nim. Na szczęście dla malucha jego ogon nie zawierał tkanki mięśniowej i po dokładnym przebadaniu jego budowy i struktury zespół chirurgów usunął zbędny ogon bez żadnych komplikacji w szpitalu dziecięcym Alberta Sabina w mieście Fortalerza. Ogon został przekazany do dalszych badań, a chłopiec wrócił do rodziców i jak zapewniają lekarze nie ma obaw o jego zdrowie w związku z usunięciem ogona.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

dr Małgorzata Bonikowska: To broń demograficzna Łukaszenki. Sami nie poradzimy sobie z kryzysem [Super Raport]
Źródło: Urodził się chłopiec z 12 cm ogonem. Jak to możliwe? [SZOKUJĄCE ZDJĘCIE]