Inauguracja akcji Rowerowy Maj w Warszawie

i

Autor: Dagmara Kendzior

To jak WF przed szkołą. Ruszyła kampania Rowerowy Maj

2022-05-04 18:22

To ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków, która promuje korzystanie z jednośladów w mieście. Jej pomysłodawcą jest miasto Gdańsk, które zaprosiło do współpracy kilkadziesiąt innych miast w Polsce. Do akcji dołączyła m.in. Warszawa, w której udział w kampanii potwierdziło 340 placówek oświatowych.

Rowerowy maj!

- Rowerowy maj to przede wszystkim sposób na zachęcenie przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych, aby aktywnie włączały się w transport, nie tylko dojeżdżając z rodzicami samochodem do szkoły, ale także rowerami, hulajnogami, deskorolkami czy nawet na rolkach - mówi Karolina Gałecka, wicedyrektor Zarządu Dróg Miejskich. - Dla najlepszych będą nagrody.

Zasady Rowerowego Maja są bardzo proste: codziennie, przez cały miesiąc, każdy przedszkolak i uczeń szkoły podstawowej, który dotrze do swojego przedszkola lub szkoły w sposób aktywny, otrzymuje dwie naklejki – jedną do rowerowego dzienniczka, a drugą na plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i grup oraz całych placówek przewidziane są nagrody.

Kampania ma też funkcje edukacyjne i integrujące dzieci. - Chcemy pokazać, że na krótkich dystansach można przemieszczać się alternatywnymi środkami transportu - zaznacza Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. - Można to robić z naprawdę dużą przyjemnością. Do udziału zachęcamy także naszych gości z Ukrainy - przygotowane dla nich zostały specjalne książeczki, które są w ich języku. Dzięki temu dzieci polskie i ukraińskie mogą się integrować - dodaje.

A co na to dzieci? - Według mnie to jest fajne, bo te sprzęty nie wypuszczają z siebie dymów i możemy być razem z planetą.

- Mnie się podoba dlatego, że mam dobrą zabawę i mam blisko do domu, więc wygodnie mi jeździć rowerem czy hulajnogą. - A mnie się podoba, bo mogę jeździć szybko! - mówią nam dzieci z Przedszkola nr 407.

W tym roku do Rowerowego Maja zgłosiły się aż 184 przedszkola i 156 szkół. Łącznie to 120 tysięcy dzieci.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Quiz. Festiwale w PRL. Czy pamiętasz muzykę i gwiazdy tamtych lat?

Pytanie 1 z 10
1.Na festiwalu w Opolu piosenkę „Do zakochania jeden krok” śpiewał Andrzej Dąbrowski, który był doskonałym:
Matura dla uchodźców z Ukrainy
Źródło: To jak WF przed szkołą. Ruszyła kampania Rowerowy Maj