Skrzynka poczty powstańczej odnaleziona! Jest unikatem

i

Autor: Michał Rawa

Skrzynka poczty powstańczej odnaleziona! "Jest unikatem"

2022-05-12 18:57

Już w trakcie zbliżającej się Nocy Muzeów warszawiacy będą mogli obejrzeć jedną z czterech odnalezionych skrzynek powstańczych. Najnowszą pokazało Archiwum Akt Nowych, które przeprowadziło jej konserwację. Historia znalezienia artefaktu wydaje się jednak nieprawdopodobna.

Jak dokonano odkrycia?

Skrzynię konserwatorom przekazało Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. To właśnie ta instytucja jest teraz właścicielem zabytku. Został on odnaleziony na złomowisku w okolicach Palczewa. Muzeum przez prawie dwa lata starało się odzyskać artefakt - w tym czasie dwa razy zmienił właścicieli - i w końcu udało się odkupić.

- Skrzynka jest już po konserwacji, udało się odzyskać naprawdę dużo z jej naturalnego wyglądu. Ktoś potraktował ją jak mebel, który po prostu trzeba wyrzucić. Z takimi rzeczami mamy czasami do czynienia - wyjaśnia Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego.

Skrzynka została zbudowana w 1937 roku, o czym świadczy napis na jej tylnej części.

- To wyjątkowo duża gabarytowo pamiątka czasu. Powstańcy zachowywali opaski, legitymacje AK, które jednak czasami były odbierane w obozach jenieckich, czasem je przemycali, np. w podeszwach butów. Inni pozostawiali osobiste drobiazgi, dziewczyny koszule szyte ze spadochronów - wymienia Karasiński.

EUROWIZJA - vlog nr 2

Ogromna praca konserwatorska

To właśnie konserwatorzy zadbali o to, aby skrzynka i jej zawartość mogły zostać teraz pokazane. Na zewnątrz widać było ślady korozji, ale wiele szkodliwych procesów dla artefaktu zatrzymała farba. Gorzej było wewnątrz zabytku.

- Środek był zardzewiały. W rdzy znajdowały się fragmenty gazet. Obiekt przeszedł różne koleje losu. Przybył spoza Warszawy. To, co my konserwatorzy zostawiamy, jest dowodem, świadkiem czasu. Skrzynka jest zabezpieczona, aby mogła przetrwać lata - powiedziała Magdalena Wiercińska, kierownik oddziału konserwacji w Archiwum Akt Nowych, która prowadziła konserwację skrzynki.

Wspomniane gazety, a właściwie ich uratowane wycinki, pochodziły z 1945 roku. Na niektórych znalazły się informacje, które świadczą o roku pochodzenia - jak na przykład depesza o teście bomby atomowej, który został dokonany przez Amerykanów latem 1945 roku. Konserwatorzy byli jednak trochę zawiedzeni, że w środku nie odnaleźli fragmentów listów.

- Niestety się okazało, że ich nie ma. Trochę rozczarowujące, spodziewaliśmy się zagubionych listów, z którymi wiązałyby się jakieś historie - mówi Wiercińska, która dodaje że ściany warszawskich kamienic skrywają jeszcze wiele dokumentów z okresu II wojny światowej.

Te znalezione w skrzynce, a także samą skrzynkę, będzie można zobaczyć w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego w Reducie Banku Polskiego przy ul. Daniłowiczowskiej 18b.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Co to za piosenka? Rozpoznaj piosenki po emotkach!

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł ma ta piosenka?
Jaka to piosenka?
Źródło: Skrzynka poczty powstańczej odnaleziona! "Jest unikatem"