Ponad 500 naruszeń podczas kontroli ZTM. "Trudno uwierzyć w te przypadki"

2020-12-03 20:35 STAN
Ponad 500 naruszeń podoczas kontroli ZTM. Trudno uwierzyć w te przypadki q
Autor: ZTM Warszawa Ponad 500 naruszeń podoczas kontroli ZTM. "Trudno uwierzyć w te przypadki"

Ponad 500 naruszeń podczas kontroli Zarządu Transportu Miejskiego. Miasto odpiera jednak zarzuty i twierdzi, że w otrzymanych dokumentach nie było wskazanych naruszeń, które zaprezentowano w mediach. Czy ZTM ma sobie coś do zarzucenia?

Tragiczny wypadek w Warszawie. Strażacy usuwają autobus z miejsca zdarzenia

Ponad 500 naruszeń podczas kontroli ZTM

Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Podczas konferencji prasowej podkreślono, że wykryto ponad 500 naruszeń. Większość z nich miała dotyczyć przekroczonego czasu pracy. Z kontroli wynika, że 270 kierowców pracowało równocześnie w kilku firmach, z czego w 69 przypadkach kierowcy łamali normy czasu pracy. Wiceszef MI zaapelował w związku z tym o prowadzenie właściwego nadzoru nad firmami, które świadczą usługi komunikacyjne dla miasta.

Czytaj także: Możesz jeździć samochodem bez prawa jazdy! Od grudnia 2020 ważne zmiany w przepisach

Sprzeczności w kontroli ITD?

Miasto twierdzi, że informacje udostępnione przez ITD nie są do końca prawdziwe. - Wg ITD kontrolowano wszystkich operatorów. Nie jest to prawdą. Wg naszej wiedzy kontrola odbyła się u pięciu z sześciu operatorów w Warszawie - tłumaczy ratusz. - Przykład MZA - kontroli poddano 83 osoby na 3632 kierowców zatrudnionych ogółem w spółce. ITD zakwalifikowała 16 przypadków naruszeń w zakresie czasu pracy kierowców (opisanych na sześciu stronach załączników). Spółka odwołała się od wszystkich wskazanych przypadków uznając 11 z nich za niezasadne, a pięć jako niezależne od kierowcy i pracodawcy - czytamy w oświadczeniu ratusza.

Czytaj także: Rower zaparkujesz pod ziemią. Powstaje pierwszy w Polsce automatyczny garaż dla rowerów!

ZTM nie może kontrolować czasu pracy

Większość wykroczeń ZTM miała dotyczyć przekroczenia czasu pracy przez kierowców. Jak podkreśla ratusz, zgodnie z obowiązującym prawem - za czas pracy kierowców odpowiada pracodawca, a przede wszystkim sam kierowca.

- Nie jest tak, jak twierdzi ITD, że ZTM jako organizator publicznego transportu zbiorowego posiada jakiekolwiek uprawnienia do kontroli czasu pracy kierowców, natomiast pracodawca może skontrolować jedynie czas pracy wykonywanej dla niego. Kontrolę taką może przeprowadzić za to ITD, co wynika bezpośrednio z jej zadań, nałożonych przez ustawodawcę. (...) Mimo, że to nie Zarząd Transportu Miejskiego jest odpowiedzialny za czas pracy kierowców, to Inspekcja Transportu Drogowego zawiadomiła nas o wszczęciu wobec nas postępowania w związku z ujawnionymi przypadkami naruszeń czasu pracy kierowców - informuje ratusz.

Zarząd Transportu Miejskiego podkreśla też, że póki co nie otrzymał żadnego raportu z kontroli ITD.

Czytaj także: Prognoza pogody na FERIE 2021. Czy będzie śnieg? Ile stopni w styczniu?

Tragiczny wypadek autobusu w Warszawie

Kontrole ITD to efekt tragicznego wypadku, do którego doszło w czerwcu tego roku. Autobus wbił się w barierkę na moście Grota-Roweckiego. Zginęła starsza kobieta, 18 osób zostało rannych.

Czytaj także: "Reanimowałem tę kobietę. Nie przeżyła". Wstrząsająca relacja świadka wypadku [TYLKO U NAS]