PILNE! Polska ambasada w Moskwie oblana czerwoną farbą

i

Autor: Twitter/Anonymous Operations PILNE! Polska ambasada w Moskwie oblana czerwoną farbą

PILNE! Polska ambasada w Moskwie oblana czerwoną farbą

2022-05-11 18:39

Incydent przed polską ambasadą w Moskwie! Placówka została oblana czerwoną farbą - dowiedział się nasz reporter. Te informacje potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To prawdopodobnie odpowiedź Rosji na podobny incydent, do którego doszło z udziałem rosyjskiego ambasadora w Warszawie.

- Polska placówka oczekuje na przybycie policji. No cóż - Rosjanie domagają się ochrony placówek, myślę, że my też mamy prawo się takiej ochrony domagać - mówi nam rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Nie zdradza na razie, jakie kroki w związku z tym podejmie resort.

W poniedziałek do podobnego incydentu doszło na warszawskim Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich.

Demonstranci uniemożliwili rosyjskiej delegacji złożenie kwiatów z okazji Dnia Zwycięstwa. Ambasadora tego kraju oblano czerwoną farbą.

Rosyjski ambasador oblany czerwoną substancją

W poniedziałek rosyjski ambasador Siergieja Andriejewa chciał złożyć kwiaty przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, ponieważ 9 maja Rosja obchodziła dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Demonstranci z ukraińskimi i polskimi flagami uniemożliwili mu przejście przed miejsce upamiętnienia radzieckich żołnierzy, wznosili antyrosyjskie hasła i oblali ambasadora czerwoną substancją.

W środę ambasador Polski w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ. Jak przekazał dziennikarzom na briefingu prasowym Jasina, spotkanie Krajewskiego w rosyjskim MSZ trwało ok. 20 minut i miało "rzeczowy charakter".

"Przedstawiciele MSZ Rosji wyrazili wobec pana ambasadora ustny protest z uwagi na wydarzenia z poniedziałku na cmentarzu. Pan ambasador powtórzył podstawowe tezy stanowiska, jakie przedstawił wcześniej minister (spraw zagranicznych Zbigniew) Rau dla mediów, a także co wyraziło MSZ w oświadczeniu. I na tym spotkanie ambasadora się zakończyło, żadnych dodatkowych informacji czy decyzji nie było" - powiedział Jasina.

Zaznaczył, że Krajewski pozostaje na stanowisku.

Kwaśniewski: Putin pokazał mi "guzik atomowy"

QUIZ. Banalny test wiedzy o historii Polski. Nawet dzieci powinny znać odpowiedzi

Pytanie 1 z 10
Na który rok datuje się Chrzest Polski?
Źródło: PILNE! Polska ambasada w Moskwie oblana czerwoną farbą